MTV:n hiihtoselostaja Antero Mertaranta harmittelee Iivo Niskasen latuvalintaa Lahden MM-hiihtojen kohutuimmassa tilanteessa.
Hurmiossa hiihtänyt Niskanen nappasi karkuun pötkineen norjalaisen Emil Iversenin kiinni stadionalueella ja lähti kotiyleisön valtavan pauhun saattelemana ohitukseen. Kannattajien kauhuksi kisaa johtanut Iverssen iski kärkipaikalta samalla ladulle kuin Niskanen, vaikka näki, että suomalainen on tulossa.
Yhteentörmäys oli sääntöjen ja monen asiantuntijan mukaan Iversenin syytä. MTV:n hiihtoasiantuntija Antero Mertaranta esittää näkökulman siitä, että Niskanen olisi voinut paremmalla pelisilmällä välttyä kolarilta.
– Kun olisi ollut malttia ja hän olisi ottanut viereisen latu-uran riittävän aikaisin. Iivolla oli niin hyvä suksi, että hän olisi mennyt heittämällä ohi. Vaikka näin ei saisi sanoa urheilussa, niin siinä meni täysin varma maailmanmestaruus, Mertaranta sanoo.
– Juttelin Iivon kanssa pitkään kisan jälkeen. Hän oli itsekin sitä mieltä, että näin olisi pitänyt tehdä, eikä ajaa samaa latua suoraan peesiin ja toisen suksille. Iversenillä oli niin paljon huonommat sukset kuin Iivolla ja hän oli aivan puhki.
0:40
Samaan hengenvetoon Mertaranta kuitenkin muistuttaa, että sekunnin murto-osissa tapahtuvia päätöksiä on helppo jossitella jälkikäteen.


