Valtteri Bottaksen kiivas ohitusyritys tallikaveristaan Lewis Hamiltonista sai tilanteen rauhoituttua hetkeksi Mercedes-tallin puuttumaan peliin kuskikaksikkonsa ajaessa kohti kaksoisvoittoa Saksan F1-kisassa.
Hamilton ja Bottas nousivat kärkikaksikoksi, kun Ferrarin Sebastian Vettel liukasteli kärkipaikalta ulos. Sitä ennen Kimi Räikkönen oli niin ikään pyörähtänyt radalla, minkä seurauksena Bottas oli noussut hänen edelleen.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Hetken kuluttua uusintalähtössä Bottas yritti riskejä välttämättä ohittaa Hamiltonin ja miltei onnistui tässä (video pääkuvassa). Pian Mercedekseltä kuitenkin rauhoitettiin tilanne.
– Valtteri, täällä James (Vowles). Pyydän, pidetään sijoitukset näin. Olen pahoillani, sanoi tallin taktiikkapomo.
– Selvä, James, Bottas vastasi ja totesi myös kisan jälkeen ymmärtävänsä ratkaisun.
LUE MYÖS: Lewis Hamilton saa pitää voittonsa – Ferrarin protesti toi vain huomautuksen


