Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedekseltä rohkea veto Montrealiin – merkittävä ero Ferrarin rengasvalintoihin

xpbimages.com
Julkaistu 29.05.2018 14:33

MTV SPORT

Mercedeksen ja Ferrarin rengasvalinnat reilun viikon kuluttua Montrealissa ajettavaan Kanadan F1-kisaan ovat merkittävästi erilaiset.

LUE MYÖS: Räikkönen huvittui ralliuutisoinnista – "Eipä ole minun asiani"

Mercedes on ottanut matkaansa sekä Valtteri Bottakselle että Lewis Hamiltonille kolme settiä supersoft-, viisi settiä ultrasoft- ja viisi settiä hypersoft-renkaita.

Ferrarin valinnat Kimi Räikköselle ja Sebastian Vettelille ovat kaksi supersoft-, kolme ultrasoft- ja kahdeksan supersoft-settiä.

Pirelli julkaisi rengasvalinnat Twitterissä:


Hyersoft-renkaita käytettiin ensimmäisen kerran Monacossa, mutta valinnat Kanadaan on tehty jo aiemmin, sillä rengastoimittaja Pirelli vaatii valinnat kaukokisoihin aikaisemmin.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Mercedes vaikuttaisi panostavan rengasvalinnoillaan kilpailuun ja valinnoista voi myös päätellä, että ultrasoft-renkaita käytettäisiin aika-ajon toisessa osiossa. Kärkikymmenikkö lähtee kisaan sillä renkaalla, jota on käytetty toisessa osiossa.

LUE MYÖS: Hamilton ei usko Ricciardon lähtevän Ferrarille: "Kimi ei näytä vanhenevan"

Mielenkiintoa lisää se, että Mercedes kokeili samaa taktiikka Monacossa, mutta se ei onnistunut alkuunkaan, vaan Bottas ja Hamilton joutuivat käyttämään hypersofteja jo toisessa osiossa. Sen sijaan kilpailussa Mercedekset olivat hypersoft-renkailla pulassa.

Kanadan rata on hyvin erilainen kuin Monaco, ja kovavauhtinen rata sopii Mercedekselle paremmin. Siellä myös ultrasoft-taktiikka saattaa onnistua.

Lisää aiheesta:

Erottava tekijä puoltaa – Ferrari voi hyvinkin uhata Valtteri Bottasta ja Lewis HamiltoniaOsuiko Ferrarin rengasvalinta sittenkin napakymppiin? Pirelli ei usko yhden pysähdyksen taktiikkaan – "Käytännössä poissuljettu"F1-avauksen rengasvalinnat julki: Kimi Räikkösellä ja tallikaverilla ero valinnoissaRäikkönen ja Bottas yhden kovan setin varassa – Saksan GP:n rengasvalinnoissa pientä hajontaaRed Bullilta yllättävä veto Ranskaan: rengasvalinta poikkeaa selvästi kärkitalleistaMercedeksellä suuri kysymysmerkki Kanadan GP:ssä – Valtteri Bottas: "Selviää viikonlopun aikana"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"