Mercedeksen F1-tallin suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas sanoo, että talli sai super- ja ultrapehmeät renkaat toimimaan hyvin Montrealin radalla perjantain harjoituksissa. Hyperpehmeitä renkaita Mercedes ei vielä perjantaina käyttänyt.
MAINOS
Kanadan GP C Morella -
aika-ajot myös Subilla!Lauantai: 3. harjoitukset klo 17.55, aika-ajo klo 20.55
Sunnuntai: Kanadan GP klo 20.55, ennakkotunnelmat klo 19.30!Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella. Aika-ajot poikkeuksellisesti suorana myös Sub-kanavalla.
Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!
Mercedeksellä on viikonloppuna käytössä vain viisi settiä hyperpehmeitä renkaita, kun esimerkiksi Ferrarilla ja Red Bullilla niitä on peräti kahdeksan. Saksalaistalli oli Monacossa ongelmissa hyperpehmeiden renkaiden kanssa, mutta se ei kuitenkaan vaikuttanut Kanadan GP:n rengasvalintoihin, sillä ne oltiin tehty jo aikaisemmin.


