Menetkö lankaan? Näin miehet yrittävät luistaa kondomin käytössä
Karttaakseen kondomin käyttöä miehet turvautuvat tuoreen selvityksen mukaan mitä värikkäämpiin selityksiin – et kai mene lankaan?
Journal of Sex Researchissa julkaistussa selvityksessä miehet kertoivat avoimesti, millaisin keinoin he yrittävät luistaa kondomin käytössä. Ota selvää, mihin selityksiin miehet turvautuvat, kun he yrittävät luistaa ehkäisyssä!
Selvitykseen osallistuneista miehistä peräti 80 prosenttia myönsi käyttäneensä jonkinlaista taktiikkaa välttääkseen kondomin käytön. Keskimäärin vastaajat olivat yrittäneet käyttää peräti 3,5 selitystä, jotta kumppani suostuisi harrastamaan seksiä ilman kumia.
"Älä huoli, ei minulla ole mitään tauteja"
Yleisin tapa yrittää karttaa kondomin käyttö on vakuuttaa, ettei ole koskaan saanut sukupuolitautia – tai saattanut naista raskaaksi. Selvityksessä miehistä 74 prosenttia oli sitä mieltä, että sen vakuuttaminen, ettei tauteja ole, on riittävä syy sille, ettei kondomia tarvitse käyttää.
– Miehet saattavat olettaa, että kun kaikki näyttää normaalilta, ei mitään tartuntoja ole. Sukupuolitaudit ovat miehillä kuitenkin usein oireettomia, joten ilman sukupuolitautitestejä voi olla mahdotonta selvittää tartuntoja, tohtori Belisa Vranich toteaa.
"En halua käyttää kondomia"
Kyselyyn vastanneista miehistä 40 prosenttia myönsi menneensä suoraan asiaan ja kertoneensa, ettei ole halukas käyttämään kondomia. Taktiikan oletettiin toimivan hyvin siksi, että suoraan ja yllättävään kysymykseen saattaa olla vaikea vastata kieltävästi.
"En malta odottaa yhtään"
Imartelu ja kehuminen ovat yleisiä keinoja kumppanin naruttamiseen kondomista luopumiseen. Selvitykseen vastanneista miehistä 73 prosenttia kertoi uskovansa siihen, että kauniit sanat voivat saada naisen luopumaan kondomin käytöstä.
– Tämä on yksi vaarallisimmista taktiikoista, sillä kauniit sanat koskettavat helposti silloin kun hormonit hyrräävät. Olisi tärkeää pitää kuitenkin tiukasti kiinni alkuperäisestä suunnitelmasta, Vranich toteaa.
"Seksi tuntuu paljon paremmalta ilman kondomia"
Kaikkein vanhin tapa kieltäytyä kondomin käytöstä on todeta, että seksi tuntuu yksinkertaisesti paremmalta ilman kumia. Tämä myytti ei kuitenkaan The Journal of Sexual Medicinessä julkaistun tuoreen tutkimuksen mukaan pidä paikkaansa: selvisi, että niin miehet kuin naisetkin nauttivat seksistä yhtä paljon kondomin kanssa kuin ilman kondomia. Kyselyyn vastanneista miehistä puolet myönsi käyttäneensä tätä taktiikkaa.
"Etkö sinä luota minuun?"
Luottamukseen vetoava kysymys on yksi alhaisimmista tavoista pyrkiä välttämään kondomin käyttö. Selvityksen mukaan 34 prosenttia miehistä on kuitenkin turvautunut tähän tapaan vällyjen välissä.
– Jotkut miehet saattavat tuntea tulleensa aidosti loukatuiksi, kun heiltä vaaditaan kondomin käyttöä, kun osa saattaa käyttää kysymystä suoranaisena manipulaationa, Vranich toteaa.
Washingtonin yliopistossa toteutettua selvitystä varten haastateltiin 313 21–30-vuotiasta miestä.
Lue myös:
AVA / Heli Kuitunen
Lähde: Women's Health
Kuvat: Shutterstock
Uusimmat
-
16:20
Ruotsin vaaleihin neljä viikkoa – rikollisuus, ilmasto- ja energiapolitikka nousevat tärkeiksi vaaliteemoiksi
-
16:20
Venäläinen laskuvarjojääkäri taisteli Ukrainassa – vastustaa nyt sotaa ja haukkuu armeijan: "Meillä oli samat taktiikat kuin isoisillämme!"
-
16:14
Venäläisdiplomaatti: Venäjä neuvottelee koripallotähti Grinerin vaihtamisesta asekauppiaaseen
-
16:12
Patrik Laineen uusi hiustyyli herätti huomiota somessa – suomalaistähti avaa tempaustaan: "Aika paljon on tullut rapaa"
-
16:01
Prinsessa Eugenie julkaisi suloisen postauksen isosiskonsa syntymäpäivän kunniaksi – kuninkaalliset sisarukset ovat hyvin läheisiä
-
15:57
Supertähti jäi kiinni Therese Johaugin käryämästä aineesta – seurauksena jättimäinen panna ja miljoonien tappiot
-
15:55
Kuuban massiivinen polttoainevarikkopalo sammutettu – ainakin 14 ihmistä kateissa ja yli 130 haavoittunut
-
15:48
Yksi kuoli ja kymmeniä loukkaantui, kun päälava romahti tuulen takia festivaaleilla Espanjassa – Esiintyjä: "Olen yhä sokissa"
-
15:30
Dianalla on maailman pisimmät sormenkynnet – ennätykseen liittyy traaginen tarina
-
15:06
Argentiinassa löydettiin uusi dinosauruslaji – yhtäläisyyksiä nykyajan krokotiilien kanssa
-
14:57
Vantaalla räjähdys kerrostaloasunnossa – yksi loukkaantui
-
14:44
Kaiken voittanut Real Madridin tähtivalmentaja vahvisti: eläköityminen edessä
-
14:04
Ota tämä pois kaulastasi, kun hyppäät autoon – poliisi varoittaa vakavista vammoista
-
13:55
Britannia: Ainakin kahdeksan Venäjän sotilaskonetta tuhoutui lentokenttäiskussa – MTV seuraa sotaa
-
13:48
Renny ja Johanna Harlinin lapselle kansainvälinen nimi: "Oli meille tärkeää"
-
13:46
Salman Rushdien puukottaja 24-vuotias mies, kertoo NBC – epäillään ääriajattelijaksi
-
13:17
Taleban hajotti väkivaltaisesti naisten mielenosoituksen Kabulissa – vaativat "leipää, työtä ja vapautta"
-
13:15
Edesmennyt Jussi Hakulinen oli Herra Ylpön lapsuudensankari ja sittemmin ystävä – muistelee kaksikon ensimmäistä puhelua
-
13:02
Sometähti Auri Kananen esittelee pahimmat siivoamansa asunnot – "Ihan kivasti on tavaraa"
-
13:00
Suomen taivaalla loistanut Space X:n raketti sai monet hieraisemaan silmiä: "Ajateltiin, että mitähän nyt tapahtuu" – katso video
-
Lataa lisää