Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
9:06Lapsen oikeudet digitaalisessa mediassa
Julkaistu 19.07.2019 11:40

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Kysymykseen, mikä on lapselle netissä "vaaran paikka", on vaikea vastata. Lapsellakin on digimaailmassa oikeus yksityisyyteen.

Millaisia uhkia lapsia netissä vaanii? Entä millaisia oikeuksia lapsilla on digimaailmassa? 

Lapsiasiainvaltuutettu Elina Pekkarisen mukaan verkon anonymiteetti aiheuttaa edelleen ongelmia, vaikka se on myös verkon vahvuus. Anonyymi identiteetti antaa nuorelle mahdollisuuden olla joku muu ja esimerkiksi tutustua ihmisiin ilman jännittämistä.

– Se luo myös vaaran, ettei ollenkaan tiedä, kenen kanssa on tekemisissä, Pekkarinen kuvaa Huomenta Suomessa.

Lapsellakin oikeus yksityisyyteen

Vanhemmalla ei kuitenkaan ole oikeutta urkkia lapsen puhelinta, vaikka tämän sometoiminta huolettaisi. Lapsellakin on oikeus yksityisyyteen.

– Viestintäsalaisuus koskee myös lapsia iästä riippumatta. Samalla tässä on se ristiriita, että vanhemmilla on kasvatus- ja valvontavastuu, kuvaa Pekkarinen.

Minilexin mukaan Suomen perustuslaissa taataan kirjeen, puhelun ja muun luottamuksellisen viestin salaisuus. Viestillä tarkoitetaan tekstin sisältöä, eli myös esimerkiksi WhatsAppissa lähetettyä viestiä.

Viestintäsalaisuutta voi rajoittaa tietyissä tapauksissa; jos lapsi on otettu huostaan ja sijoitettu esimerkiksi perhekotiin, viestintää hänen ja vanhempien välillä saatetaan rajoittaa. Rajoittaminen tapahtuu lastensuojelulain mukaan.

Melkoinen ristiriita: Vanhemmalla ei välttämättä ole oikeutta urkkia alaikäisenkään puhelinta – "Viestintäsalaisuus koskee myös lapsia iästä riippumatta"

Viestintäalaisuudesta voidaan poiketa myös esimerkiksi tapauksessa, jossa on syytä epäillä, että lapsi on joutunut tai joutumassa rikoksen uhriksi.

Opeta lapselle digitaitoja!

Urkkimista suurempi ongelma kuitenkin on, etteivät aikuiset ota digitaitoja puheeksi tai opeta lapselle, miten verkossa toimitaan turvallisesti. Silti jo varhaiskasvatuksessa käytetään digilaitteita. Laitteiden uudet mahdollisuudet tuovat kuitenkin myös uhkia.

– Olemme ehkä unohtaneet tuoda rinnalle ne uudet riskit, Pelastakaa Lapset ry:n asiantuntija Hanna-Leena Laitinen pohtii.

Se, mikä on lapselle "vaaran paikka", on hyvä kysymys ja vaikea vastattava. Laitisen mukaan yksikään somealusta yksinään ei ole paha. 

Miten lapsen turvallisuuden netissä voisi taata? Entä mitä on "digisyrjäytyminen"? Katso keskustelu videolta!

LUE MYÖS: Koulu laittaa oppilaiden puhelimet suojapusseihin päivän ajaksi – hyötyjä ylistetään: "En tiennyt, miten koukussa olenkaan"

Lue kaikki lifestyle-aiheiset artikkelit!

Artikkelia muokattu 19.7.2019 klo 14.09: lisätty osuus viestintäsalaisuudesta Minilex.fistä. Otsikkoon lisätty sana "välttämättä".

Osittainen lähde: Uusisuomi, Minilex

Lisää aiheesta:

Asiantuntija varoittaa: Lapsia uhkaa digitaalinen hätätila – "Voi hyvin olla, että tilanne menee paljon pahemmaksi"Vanhempi, tätä kaikkea 12-vuotias lapsesi näkee somessa – kasvatusgurun mielestä kännyköitä on kohta "pakko rajoittaa"Jo pienet koululaisetkin voivat joutua verkkohäirinnän kohteeksi – asiantuntija kertoo, mitä vanhemmat voivat tehdä: "Älä vähättele"Suomalaisvanhemmat pelkäävät luuri kädessä kasvavien lasten onnellisuuden puolesta: "He haluaisivat lasten olevan lapsia mahdollisimman pitkään"Vanhemmat voivat tietämättään asettaa lapsensa vaaraan verkossa: "He eivät ymmärrä, miten tietoja tallennetaan ja jaetaan" "Ei lasta jätetä mihinkään harrastukseen yksinään" – tiedätkö, mitä lapsesi puuhaa netissä?
DigiLapsetNuoretSosiaalinen mediaHarrastuksetTietoturvaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • Eilen14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • 31.10.07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • 31.10.05:33
    Tekoäly

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi