Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Mekaanista douppaamista" – suomalaisasiantuntija tyrmää Therese Johaugin käyttämän avun

Julkaistu 13.06.2020 07:00
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Therese Johaugin torstaina Oslon illassa saamasta valojäniksen vetoavusta on riittänyt parranpärinää. Johaug juoksi 10 000 metrillä hienon ajan 31.40,69 kenttää kiertäneen valon tahdittamana.

Ruotsalaisasiantuntija Lennart Julin kommentoi ennen kilpailua valojänistä Expressenille toteamalla sen tarjoavan oikeudetonta apua Johaugille. Hän piti valojänisten käyttöä surullisena. Kilpailun jälkeen Johaug puolustautui syytöksiltä haastattelussa, jossa sanoi pitävänsä oikeiden juoksijoiden käyttöä jäniksinä suurempana huijauksena heidän tarjoaman tuulisuojan vuoksi.

C Moren asiantuntija Mika Järvinen ymmärtää Johaugin näkemystä. Järvinen pitää jäniksen käyttöä merkittävänä tekijänä viimasuojan aikaansaamisessa. Oikean juoksijan perässä on myös helpompi roikkua kuin valon tuntumassa.

– Jos jänis juoksee oikeaa vauhtia, on sen selässä helpompi olla kiinni kuin jos vieressä menee valojänis.

LUE MYÖS: Syntyikö Therese Johaugin huippuaika kyseenalaisin keinoin? Norjalaistähdeltä tyly vastaus

Järvinen ei tosin innostu myöskään valojäniksen käyttämisestä kilpailutilanteessa. Harjoituksissa hän sanoo sen olevan loistava apuväline kestävyysjuoksijalle. Kansainvälinen yleisurheiluliitto hyväksyi valojänisten käytön kilpailuissa vasta pari vuotta sitten.

– Minun mielestä se on erittäin huono juttu muualla kuin harjoittelussa. Se olisi äärettömän huono asia, jos sitä ruvettaisiin käyttämään (kilpailuissa).  

Järvinen sanoo yleisesti olevansa jänisjuoksuja vastaan, oli kyseessä sitten valojänis tai ihmisjänis. Hän pitää jänisjuoksija teennäisenä tulosten boostaamisena.

– Jokainen tuon tason juoksija osaa juosta oikeaa vauhtia, jos haluaa juosta. Stadionilla ei nykyään edes ole hirveästi tuulenhalkomisesta hyötyä. Ja jos on, se on tavallaan mekaanista douppaamista, jos tehdään tuulensuojaa, että kaveri pystyy juoksemaan kovempaa.

Lisää aiheesta:

Miesten ampumahiihdon ykköstähdeltä hyinen kommentti mahdollisuuksistaan Therese Johaugia vastaan: "Se juna"Timanttiliigan kilpailulta jyrähdys Therese Johaugille – portit pysyvät kiinni"Onpa pitkä ja kivinen tie" – asiantuntija ei usko Therese Johaugin mahdollisuuksiin arvokisajuoksuissaSyntyikö Therese Johaugin huippuaika kyseenalaisin keinoin? Norjalaistähdeltä tyly vastausTherese Johaug juoksi käsittämättömän ajan Bislettillä – jätti erikoisen kirittäjän taakseenTherese Johaug jäi vain sekunnin yleisurheilun EM-kisojen pronssiajasta, asiantuntija huomauttaa uuden aluevaltauksen uhkakuvista – "Siihen hän ei välttämättä ole valmis"
YleisurheiluTherese JohaugUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen18:52
    Urheilu

    Suomen yleisurheilun kärkinimi: Iso päätös

  • 2.11.22:49
    Urheilu

    Kristiina Mäkelän kilpasisko poseeraa rohkean paljastavissa kuvissa – "Kuuma mamma"

  • 31.10.14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 31.10.07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • 30.10.18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa