Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

McLaren-pomo myöntää turhautumisen Hondan toimintatapaan: ”Muut menevät oikealle, he vasemmalle”

2017 Getty Images
Julkaistu 24.05.2017 22:50

MTV SPORT

McLarenin kilpailutoimenjohtaja Eric Boullier on kertonut avoimesti brittitallin ja Hondan kommunikaatio-ongelmista.

Japanilaismerkin heikko luotettavuus ja tehon puute ovat olleet pääsyitä takavuosien mahtitallin romahduksessa formula ykkösten häntäpäähän. McLarenin ja Hondan kolmas yhteinen kausi on sujunut katastrofaalisissa merkeissä, sillä talli ei ole saavuttanut tällä kaudella vielä yhtäkään MM-pistettä.

Surkeat tulokset ovat käynnistäneet puheet välirikosta. McLaren on aiemmin kiistänyt tiukasti moiset väitteet, mutta nyt Boullierin puheet kertovat kamelinselän olevan katkeamisvaarassa.

Boullierilta kysyttiin Monacon GP:n lehdistötilaisuudessa suoraan, voiko talli kiemurrella monivuotisesta sopimuksesta irti.

- Ennen sitä yritämme viimeiseen asti löytää ratkaisuja ongelmiimme. Käytän tällä hetkellä kaiken aikani lentäen Japanin ja Englannin välillä yrittäen vaikuttaa heidän tekemiseensä, mutta se on todella vaikeaa. Jo pelkästään eurooppalaisena heitä on vaikea ymmärtää, mutta eurooppalaisena moottoriurheiluvaikuttajana se on vielä vaikeampaa, Boullier pyöritteli f1i.comin mukaan.

Japanilainen työskentelykulttuuri on Boullierin mukaan syypää sille, ettei Honda tunnu saavan oikeaa kurssia voimanlähteensä kehitystyössä.

- Heidän lähestymistapansa on tämä: kun muut menevät oikealle, he menevät vasemmalle. Se on kummallista, mutta kai se loppujen lopuksi toimii, koska Japani on edelleen suurvalta.

Boullier kertoo uskovansa Hondan löytävän lopulta ratkaisun ongelmiinsa. Aikataulua hän ei osaa kuitenkaan antaa.

- Se voi viedä jopa kuusi tai seitsemän vuotta. Meitä kiinnostaa eteenpäin meneminen, joten tämä on vaikeaa motivaatiomme kannalta. Aikomuksemme ei ole kuitenkaan tällä hetkellä erota.

Lisää aiheesta:

Ferrari yrittää tehdä ihmettä: tuoreet tiedot Maranellosta saavat tallipomon iloiseksi – "Erittäin lupaavaa"Ferrarin luotettavuusongelmien syyt yhä epäselviä tallipomolle – "Ei ole vastauksia"McLarenin vuoro tulittaa Hondasta – “Varsinainen katastrofi”McLaren miettii "kaikkia vaihtoehtoja" kaudelle 2018 – Honda iso ongelmaMcLarenin alennustila surettaa HamiltoniaRenault-pomo: Välirikko hidasti kehitystyötä
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"