Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappen: "Olen Red Bullin uusi Vettel-projekti"

Max Verstappen (oik.) ja Sebastian Vettel ajatustenvaihdossa Meksikossa lokakuussa 2017.
Max Verstappen (oik.) ja Sebastian Vettel ajatustenvaihdossa Meksikossa lokakuussa 2017.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 17.03.2018 14:13
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

F1-kuski Max Verstappen kutsuu itseään Red Bullin uudeksi Vettel-projektiksi.

MAINOS

F1-kausi C Morella

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

Sebastian Vettel nousi Red Bullilla F1-maailman tähtiin kaasuteltuaan neljä maailmanmestaruutta vuosina 2010–2013. Saksalaiskuski vaihtoi vuonna 2015 Ferrarille, kun taas Verstappen päätyi seuraavana vuonna Red Bullin ohjaimiin.

Verstappenin reitti Red Bullin riveihin kulki Vettelin tavoin sisartalli Toro Rosson kautta. Verstappen voitti heti ensimmäisen kilpailunsa Red Bullilla historian nuorimpana F1-osakilpailun voittajana 18 vuoden ja 228 päivän ikäisenä. Häntä pidetään yhtenä potentiaalisimmista tulevaisuuden F1-mestareista.

Verstappenilta kysyttiin Auto Bildin haastattelussa mielipidettä Red Bullin lahjakkuuksia kartoittaneesta neuvonantaja Helmut Markosta, ja samassa yhteydessä myös Vettelin nimi nousi esiin. 

– Olen hänen (Marko) uusi projektinsa, jolla hän haluaa toistaa Vettelin tarinan ja voittaa maailmanmestaruuden. Olen todella ylpeä siitä, Verstappen kertoi.

Vettel on historian nuorin F1-mestari voitettuaan ensimmäisen mestaruutensa 23-vuotiaana. Tulevan kauden päättyessä Verstappen on vasta 21-vuotias, joten hänellä on vielä mahdollisuuksia ottaa rekordi nimiinsä, jos Red Bull kulkee.

– Tiedän, että Sebastian katselee paljon ennätyksiään. Se (ennätys) olisi minun kannaltani hienoa, mutta ennätykset eivät ole mitään sellaista, jota todella tarvitsen elämässäni. Tärkeintä minulle on se, jos minusta ylipäätään tulee joku päivä maailmanmestari, Verstappen sanoi.

Lisää aiheesta:

Max Verstappen -jahdista maukkaita paljastuksia – Mercedes jäi voimattomaksi ällistyttävän peliliikkeen edessäMax Verstappen paljasti, milloin hän voi tietää voittavansa F1-mestaruuden – "Red Bull -radalta ei ole kovin haastava aloittaa"Red Bull -pomo uhoaa: "Honda tekee Verstappenista nuorimman mestarin"Bernie Ecclestone lataa: Kukaan maailmanmestari ei halua Max Verstappenia tallikaverikseenHamilton Verstappenista: "Red Bull täydellinen paikka hänelle"Verstappen itsevarmana Hamiltonin kehuista: "Tekisin jotain muuta, jos en uskoisi siihen"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:38
    Oscar Piastri

    Oscar Piastri paalulle – Max Verstappen otti kunnolla tukkaan

  • to20:36
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton: En kadu

  • ke19:27
    Aston Martin

    F1-kultasormi hyppää Aston Martinin tallipäälliköksi

  • ma21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • ma08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua