Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Matti ja Teppo tallaavat tuttuja polkuja viimeiseen asti – veljesduon jäähyväiskiertue huipentui: "Ollaan oltu samassa lahkeessa viimeiset 50 vuotta"

6:59MTV tapasi Matin ja Tepon viimeisen konsertin alla – näin 50 vuoden veljessopu on säilynytMTV tapasi Matin ja Tepon kaksikon "viimeisen" konsertin alla.
Julkaistu 21.12.2019 07:02
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

Matin ja Tepon 50 vuotta kestänyt ura huipentui Helsingin Hartwall-areenalla. Ruohosen veljekset keikkailevat jatkossa vain valikoidusti ja kesäisin.

Musiikkia 50 vuotta yhdessä tehneet ja laulanut turkulainen veljesduo Matti ja Teppo Ruohonen, tutummin vain Matti ja Teppo, huipensivat uransa viimeisen kiertueen sunnuntaina 15. joulukuuta Helsingin Hartwall-areenalle.

Kokonaan Linnan juhlissakin hiljattain nähty veljeskaksikko ei kuitenkaan esiintymisestä aio luopua.

– Joo, kyllä tällä hetkellä on aika pöllämystynyt olo. Tässä ollaan vedetty 19 konsertin jäähyväiskiertue ja sitä ennenkin on ollut täystyöllisyys kesästä lähtien keikkoineen ja levyn tekemisineen päivineen, Teppo Ruohonen, 71, kertoo MTV:n haastattelussa.

Lue myös: Laulajalegendat Matti ja Teppo astelivat Linnan juhliin vaimojensa kanssa – vieraina jo kolmen eri presidentin aikakaudella

Matti Ruohonen, 70, kuvailee kaksikon uraa mielettömän pitkäksi taipaleeksi. Uransa alkuvaiheessa veljekset eivät olisi voineet kuvitellakaan, että ura jatkuisi näin pitkään.

– Ehkä perimmäisenä juttuna on ollut se, että on tehty sellaisia lauluja, joista suomalaiset ovat olleet kiinnostuneita ja innostuneita. Se on vienyt uraa eteenpäin aina ihan tähän päivään asti, Matti arvioi.

– Se on Matin helppo puhua, kun hän on kaikki laulut tehnyt, Teppo lisää nauraen.

"Saadaan olla tosi kiitollisia"

Matti ja Teppo ovat tehneet töitä yhdessä 50 vuotta. Onko toisen naama alkanut missään vaiheessa kyllästyttää?

– Ei voi sanoa. Joskus sitä on niin ylirasittunut, että voi tulla joku sellainen sana suusta, mitä pyytää seuraavan kerran anteeksi kun nähdään, Teppo sanoo.

– Mutta Teppo hei, keskeyttää Matti ja ottaa Teppoa kiinni kauluksista ennen purskahtamista nauruun.

Matti ja Teppo aikovat todella tallata näitä polkuja viimeiseen asti. Vaikka Hartwall-areenan konserttia markkinoitiin veljeskaksikon viimeisenä, Ruohoset aikovat jatkaa esiintymistä valikoidusti.

– Tämän konsertin jälkeen tulee ainakin puolen vuoden seisakki, että saadaan vähän etäisyyttä toisiimmekin. Ollaan oltu samassa lahkeessa viimeiset 50 vuotta, vaikka sopu onkin aina säilynyt, Teppo kiteyttää.

Lue lisäksi: Näin suomalaisjulkkikset tienasivat – katso listaus

Entä onko kaiken takana todella nainen? Matin ja Tepon mukaan heistä on pidetty tosi hyvää huolta vuosikymmeniä kestäneen uran ajan.

– Saadaan olla tosi kiitollisia. Nyt pystyy keskittymään pikkaisen jälkikasvuun eli lapsiin ja lastenlapsiin, Teppo toteaa Matin nyökytellessä vieressä.

– Matilla on neljä lastenlasta, minulla kolme. Heitä on nähnyt vain vilauksilta viime kuukaudet. Nyt pääsee keskittymään siihenkin.

Matti RuohonenTeppo RuohonenMusiikkiHelsinkiTurkuMTV Uutiset Live
Toimittajan kuva
Visa Högmander
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Tuleva vuosi tuo mukanaan haikeuden Martti ja Pantse Syrjälle: "Se on väistämätön"Martti Syrjä paljastaa Eppu Normaalin pitkän uran salaisuuden: "Hullua"Olli Halonen meni naimisiin – TTK-tähtiopettajalla oli kunniarooli häiden osaltaTyttären harrastus muutti Toni Wirtasen perhe-elämän: "Toivon, että lapsemme osaa sitten jossain vaiheessa arvostaa sitä"Marko "Mörkö" Anttila toivoo pystyvänsä pian vakuuttamaan yhden läheisensä tanssitaidoillaanKatri Helenan elämään on mahtunut menestyksen lisäksi suuria tragedioita – sai edesmenneeltä puolisoltaan tärkeän neuvon

Tuoreimmat aiheesta

Matti Ruohonen
  • 21.08.202515:30
    Teppo Ruohonen

    Seiska: Matin ja Tepon pojat kertovat veljesduon tilanteesta

  • 06.02.202417:50
    Teppo Ruohonen

    Matti ja Teppo peruvat kesän esiintymisensä lääkärin kehotuksesta: "Oltiin liian toiveikkaita"

  • 18.03.202315:06
    Teppo Ruohonen

    Matti ja Teppo ovat olleet julkisuudessa lähes 55 vuotta – ihmisten kommentointi on mennyt heidän mielestään yli: ”Jengin pitäisi rauhoittua”

  • 06.03.202006:58
    Musiikki

    IS: Matin ja Tepon veli, oopperalaulaja Seppo Ruohonen on kuollut

  • 06.12.201919:47
    Linnan juhlat

    Laulajalegendat Matti ja Teppo astelivat Linnan juhliin vaimojensa kanssa – vieraina jo kolmen eri presidentin aikakaudella