Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MasterChef-tuomari Helena Puolakka muistelee aikaa, kun hän työskenteli Gordon Ramsayn alaisuudessa: "Fyysistä väkivaltaa löytyi hänen keittiöstään"

1:26"Ihan kamalaa aikaa"– Helena Puolakka työskenteli Gordon Ramsayn alaisuudessaHelena Puolakka muistaa aikaa, kun hän työskenteli Gordon Ramsayn alaisuudessa.
Julkaistu 19.01.2022 17:03
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Helena Puolakka on yksi Suomen arvostetuimmista keittiömestareista.

Helmikuussa MTV:llä palataan MasterChef-keittiöön, kun kotikokkaajat havittelevat MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10 000 euron rahapalkintoa.

Tällä kaudella ohjelman tuomarikolmikkona nähdään aiemmilta kausilta tuttu Kari ”Kape” Aihinen saa rinnalleen alansa huippunimet, kun kotikokkien annoksia arvostelemaan saapuvat Henri Alén ja Helena Puolakka.

Uutena kasvona sarjassa nähdään Puolakka, joka yksi Suomen arvostetuimmista keittiömestareista. Puolakka johtaa legendaarisen ravintola Savoyn keittiötä ja salia. Hän on työskennellyt yli 20 vuotta ulkomailla muun muassa kolmen Michelin-tähden ravintoloissa.

Lue myös: MasterChef-tuomari Helena Puolakka paljastaa ohjelman kuvauksissa sattuneen emämokan: "Löytyikin sitten yhtäkkiä kyyhky jauhettuna"

Kape ja HelenaKari Aihinen ja Helena Puolakka vierailivat Uutisaamussa.

Uutisaamussa Aihisen kanssa vieraana ollut Puolakka on työskennellyt aikoinaan huippukokki Gordon Ramsayn alaisuudessa, joka on tunnettu räväköistä mielipiteistään. Puolakka myöntää suoraan, että Gordon on todellisuudessa ”paljon kamalampi” kuin tv-ohjelmissa.

– Se oli sitä 90-lukua, muutin Englantiin vuonna 1995 ja se ensimmäinen vuosi meni siinä. Eihän se mukavaa ollut. Olin nainen ja he eivät koskeneet sormellaan minuun, vaan fyysistä väkivaltaa löytyi kyllä hänen keittiöstään.

– Ei hän mitenkään miellyttävä hahmo ollut silloin. Kyllä hän on ihan mukava ja ihan herrasmies, mutta se 90-luku oli ihan kamalaa aikaa erityisesti Englannissa ja Lontoon huippukeittiöissä. Se oli opittua isommilta ja paremmilta huippukokeilta, vanhemmalta sukupolvelta.

Ystävyyttä Puolakan ja Ramsayn välille ei syntynyt.

– Olin ehkä vähän liian suorasukainen suomalainen.

Toukokuun lopussa 50 vuotta täyttävä Aihinen antaa vinkin niille, jotka haluavat tulevaisuudessa huippukokeiksi.

– Asenne ratkaisee, sinne pitää haluta tulla. Jos alat kyttäämään työtunteja tai kärkkymään huippupalkkaa, sitten kannattaa vähän funtsia.

– Pitää ihan perkeleesti haluta tulla aamulla seitsemältä, pilkkoa sitä selleri ja tehdä siitä maailman paras pyre. Jos katson omaa juttua, en ole koskaan ollut taitava tai keksinyt mitään, mutta olen aina halunnut olla paras.

Katso koko haastattelu tästä:

10:41MasterChef-tuomarien vinkit kevyeen ja maukkaaseen vuoden alkuun

MasterChef Suomi alkaa tiistaina 15.2. klo 20 MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa tuplajaksoin. Seuraava jakso julkaistaan viikon ennakolla mtv-palvelussa kilpailun jännittävää finaalia lukuun ottamatta.

Lisää aiheesta:

Helena Puolakka teki 18-tuntisia työpäiviä matkalla yhdeksi Suomen arvostetuimmaksi keittiömestariksi – oppi ratkaisevan asian Gordon Ramsayn alaisuudessaKape Aihinen vertaa ruoanlaittoa erääseen urheilulajiin: "Jollet anna kaikkea itsestäsi, niin älä tule sitten ollenkaan"MasterChef-tuomari Helena Puolakka paljastaa ohjelman kuvauksissa sattuneen emämokan: "Löytyikin sitten yhtäkkiä kyyhky jauhettuna"Tässä ovat uudet MasterChef-tuomarit – Kari Aihinen saa rinnalleen kaksi timanttista osaajaaMasterChef -voittaja Patrik paljastaa, mihin aikoo käyttää voittorahansa: "Kunhan tämä korona on ohi, niin...""Kundit sai turpaan chefiltä" – Huippukokki Helena Puolakka paljastaa, millaista meininki ravintolan kulisseissa voi olla
MasterChefKari AihinenUutisaamuTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

MasterChef
  • 14.8.19:15
    Henri Alén

    Henri Alénin Selja-koiran Instagram-tili hakkeroitiin – voro vaatii 700 euroa

  • 11.8.19:11
    Kaisa Liski

    Kaisa Liski joutui sairaalaan – jalat lähtivät alta

  • 20.5.20:59
    TV-ohjelmat

    Hän on MasterChef Suomi -voittaja!

  • 27.4.17:28
    Henri Alén

    Henri Alénin ykkösvinkki risoton maustamiseen: Maku paranee entisestään!

  • 21.3.11:59
    TV-ohjelmat

    HS: Masterchef-tuomari Kim Mikkolasta rajuja syytöksiä