Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kape Aihinen vertaa ruoanlaittoa erääseen urheilulajiin: "Jollet anna kaikkea itsestäsi, niin älä tule sitten ollenkaan"

5:02Kape Aihinen kertoo tunnelmiaan tulevasta MasterChef Suomi -kaudesta
Julkaistu 16.02.2022 18:01

Sonja Saarinen

sonja.saarinen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Kari ”Kape” Aihinen on yksi kolmesta tuomarista tulevalla Masterchef Suomi -kaudella.

TV-kokki Kari ”Kape” Aihinen on jälleen yksi MasterChef Suomi -ruokaformaatin tuomareista. Aihinen kertoo MTV Uutisille, että tulossa on pitkä, mutta kärsivällinen kausi sillä se on tänä vuonna jopa 20 jakson mittainen. Ensimmäisen kahden viikon aikana nähdään tuplajaksot.

– Luvassa on isoja kasvutarinoita. Välillä tulee myös floppeja, niin kuin aina keittiössä. Toivon, että katsoja jaksaisi pysyä ensimmäisestä jaksosta finaaliin asti mukana, koska siellä nähdään upeita onnistumisia, Aihinen fiilistelee tulevaa kautta. 

Kilpailijoissa Aihinen arvostaa eniten periksiantamattomuutta. Hän vertaa ruoanlaittoa jääkiekkoon. Ehdoton ei ruoanlaitossa Aihiselle on kopioiminen ja oikominen.

– Olet sitten MasterChef-kilpailija tai lätkänpelaaja, niin kyllä ne Juhani Tammisen sanat ovat ”asenne ratkaisee”. Tuletko sinne keittiöön tai kaukaloon voittamaan, tekemään elämäsi parhaan suorituksen. Virheitä saa kyllä tehdä, mutta jollet anna kaikkea itsestäsi niin älä tule sitten ollenkaan, hän kertoo. 

Lue myös: MasterChef-tuomari Helena Puolakka muistelee aikaa, kun hän työskenteli Gordon Ramsayn alaisuudessa: "Fyysistä väkivaltaa löytyi hänen keittiöstään"

– Kyllä se korvasienimuhennos tehdään kuohukermaan ja kuhat paistetaan voissa. Rakastan ruoanlaitossa sellaista oikeellisuutta. Aina voi kokeilla, fiilistellä ja kikkailla sekä tehdä uusia innovaatioita, mutta en tykkää oikomisesta. Uskon sellaiseen raakaan ja kovaan työhön sekä hyvään asenteeseen, Aihinen jatkaa.

Kauden aikana tullaan näkemään monenlaisia kommelluksia. Aihinen kertoo, että yleisimpiä mokia MasterChef-keittiössä on raaka-aineen väärä käsittely tai tehtävänannon laiminlyönti.

– Totta kai toivon myös, koska tämä on kuitenkin maailman suurin ruokaformaatti, että jokainen katsoja saisi omaan keittiöönsä jonkun pikku kärkikikan ja että kisa innostaisi meitä Suomalaisia kotikokkaajia kokkaamaan kotona ilolla ja yhdessä.

Aihinen myöntää, että luonteeltaan hän on aika ajoin tiukka. Tämä tulee varmasti näkymään myös hänen tuomaroinnissaan. Hän kuitenkin sanoo, että tuomareista vaikein vakuuttaa oli kuitenkin uutena kasvona nähtävä Helena Puolakka. Puolakka on luonut uraa etenkin maailmalla ja on työskennellyt esimerkiksi Gordon Ramsayn ja Pierre Koffmannin kanssa. Kolmantena tuomarina kilpailussa nähdään Henri Alén.

– Minä olen myös hyvin mentaalipuolen tuomari, sanoisin koutsaava. Kerron, mitä voisi tehdä paremmin. Käytän aina sellaista ”Kitchen Spirit” sanontaa, että miten se kilpailija voi siellä keittiössä, Aihinen arvioi.

MasterChef Suomi alkaa tiistaina 15.2. klo 20 MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa tuplajaksoin. Jaksot julkaistaan mtv-palvelussa viikon ennakolla kilpailun jännittävää finaalia lukuun ottamatta.

Lue myös: MasterChef-tuomari Helena Puolakka paljastaa ohjelman kuvauksissa sattuneen emämokan: "Löytyikin sitten yhtäkkiä kyyhky jauhettuna"

Lisää aiheesta:

Helena Puolakalle jäi uusimmalta MasterChef Suomi -kaudelta mieleen erityisesti yksi ruoka – vertaa kilpailijoita ja tuomareita perheeseenMasterChef-tuomari Henri Alén oppi urallaan seikan, jota korostaa palautetta antaessaan: "Muistaa sen kuinka pahalta tuntuu…"MasterChef-tuomari Helena Puolakka muistelee aikaa, kun hän työskenteli Gordon Ramsayn alaisuudessa: "Fyysistä väkivaltaa löytyi hänen keittiöstään"MasterChef-tuomari Helena Puolakka paljastaa ohjelman kuvauksissa sattuneen emämokan: "Löytyikin sitten yhtäkkiä kyyhky jauhettuna"Tässä ovat uudet MasterChef-tuomarit – Kari Aihinen saa rinnalleen kaksi timanttista osaajaaMasterChef -voittaja Patrik paljastaa, mihin aikoo käyttää voittorahansa: "Kunhan tämä korona on ohi, niin..."
Kari AihinenMasterChefTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Kari Aihinen
  • 31.5.16:39
    Päättäjäiset

    Näin suomalaisjulkkikset juhlistavat jälkeläisiään kevätjuhlapäivänä: "Nenäliinoja meni aamulla yksi jos toinenkin"

  • 11.2.19:10
    Seurapiirit

    Kape Aihinen loukkaantui – sai osuman silmään: "Kävi valtava tuuri"

  • 17.10.202407:45
    Arkiruoka

    Salainen ainesosa ylivoimaiseen nakkikeittoon – joko kokeilit?

  • 03.06.202415:09
    Ravintolat

    Kari Aihinen kokee tulleensa väärinymmärretyksi: "Minä en syrji ketään!"

  • 26.05.202413:30
    Joonas Nordman Show

    Pekka Pouta roastaa Kape Aihista tämän nimestä: "Kuulostaa ihan taudinkuvalta"