Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Massiivinen colaräjähdys Jukan autossa: "Hämmennys oli valtava"

0:42Kiire ja pakkanen aiheuttivat massiivisen colaräjähdyksen Jukan autossa: "Hämmennys oli valtava, kun avasin oven"Katso, millaista jälkeä räjähdys teki.
Julkaistu 21.01.2024 12:31
Toimittajan kuva
Ville Kettunen

ville.kettunen@mtv.fi

Pieksämäkeläinen Jukka tallensi colaräjähdyksen aiheuttaman tuloksen kameransa rullaan. Katso kuvat yltä.

Jukka vei hiljattain hänen naapurinsa luona olleet vieraat rautatieasemalle. Juna oli lähdössä ja kiire painoi, joten yksi yksityiskohta jäi huomaamatta.

– He jättivät pian vanhaksi meneviä juomisia autoon meille etteivät menisi hävitykseen.

Takaisin kotiin saavuttuaan Jukka nappasi takapenkillä lojuneet colajuomat mukaansa, mutta unohti, että niitä oli läjäpäin myös takakontissa. Mukana oli myös muutama olut.

– Auto olikin kotipihassa muutaman päivän ja pakkanen kävi 30 asteessa.

"Ruskeahkoa lunta"

Moni muistaa fysiikan tunneilta, että jäätyessään vesi laajenee. Lopputulos onkin nähtävissä artikkelin alussa olevalta videolta.

– Hämmennys oli valtava, kun avasin oven muutaman päivän päästä. Ruskeahkoa lunta oli auton sisällä tuulilasia myöten, takapenkillä enemmänkin mutta takakontissa vasta kiva ylläri olikin, Jukka nauraa.

Kaksi lavallista colaa ja isot oluet olivat levittäneet sisuksensa ympäri autoa. Ei auttanut kuin alkaa hommiin.

Jukka raaputteli jäisen hileen katosta ja imuroi kiinteän kolan teollisuusimurilla. Pian auto menee ammattimaiseen kangaspintojen putsaukseen.

– Ei putsaaja ollut pitkällä urallaan kuulemma moista ennen nähnyt.

Katso kuvat artikkelin alusta.

Lue myös: Kettu näpisti Sadun koiravainaan pedin ja lelut uusiokäyttöön – "Syyllinen löytyi videolta"

Masi panikoi ja karkasi uutenavuotena – MTV seurasi, kuinka pikkukoira löytyi 34 tunnin jälkeen paukkupakkasesta

Tuire pelästyi nähtyään tämän videon suurpedoista pihallaan Heinolassa: "En uskalla mökille mennä"

Lisää aiheesta:

Piia jätti helteellä juomapullon autoon – näin siinä sitten käviAake Kalliala joutui koiransa kanssa pahaan kiipeliin – "Se oli ulkomaan ihme, joka toteutui Mikkelissä"Vanha sohva Karstulassa kätki sisäänsä melkoisen yllätyksen: "Ei sitä olisi mitenkään voinut käsikirjoittaa"Jättiläisrakeet tulivat Saijan matkailuauton katosta läpi – "Hetken ajattelin, etten pääse pakoon mihinkään"Riistakamera tallensi, kuinka yllättävät varkaat veivät Hennan liiteristä kilokaupalla klapeja – "Majavillakin on energiakriisi"Orava putkahti poliisiautoon kesken ajon – syy yllätysvisiitille paljastui takakontista
Hyvän mielen jututPieksämäkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hyvän mielen jutut
  • 1.11.19:55
    Lieksa

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 31.10.06:35
    Koirat

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • 28.10.07:30
    Sankaritarinat

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä

  • 25.10.09:01
    Katy Perry

    Suomalainen Hans, 14, teki nerokkaan kyltin ja pääsi laulamaan Katy Perryn kanssa: "Elämäni paras päivä"

  • 23.10.15:53
    Parkinson

    Denise soitti klarinettia, kun kirurgit tonkivat hänen aivojaan – sitten tapahtui jotain ihmeellistä