Jos paluu lomalaitumilta työmaalle masentaa, et ole yksin: lento- ja hotellihakukone momondo.fin teettämästä kyselystä selviää, että lähes puolet suomalaisista on kokenut olonsa apeaksi kesälomien päätyttyä. Työterveyspsykologi neuvoo, miten töihinpaluuta voi helpottaa.
Töihin paluuseen liittyvää lievää masennusta on kokenut Momondon kyselyn perusteella 40 prosenttia suomalaisista. Naiset apeutuvat (46 %) hieman useammin kuin miehet (35 %).
Vaikka prosentti on korkeahko, se on kuitenkin kyselyn kansainvälisessä vertailussa keskiarvoa (47 %) matalampi. Vastaajista eniten töihin paluuta kammoksuvat puolalaiset (66 %), britit (65 %) ja turkkilaiset (64 %).
Kyselyn perusteella noin kolmannes suomalaisista varaa lomalta paluun ja töiden alkamisen väliin muutaman päivän, joiden aikana asennoitua arkeen.
Surumielistä oloa pyritään helpottamaan myös katsomalla lomareissuilla otettuja kuvia sekä nukkumalla tavallista pidempiä yöunia. Vastaajista 15 prosenttia alkaa suunnitella heti seuraavaa reissua.
Lue myös: Väsyttääkö töissä? 14 selvää merkkiä siitä, että sinun pitäisi vielä olla lomalla
Toimitko sinäkin näin töissä? Kuusi merkkiä, jotka voivat kieliä ahdistuksesta
Viisi tapaa helpottaa töihinpaluuta
Terveystalon työterveyspsykologi muistuttaa, että lomankaipuu on inhimillistä, mutta kehottaa hakemaan myös arjesta uusia, tuoreita näkökulmia.

