Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:23Näin Martina Aitolehden ja Stefan Thermanin kohueron vaiheet etenivät – katso Aitolehden tunteikas haastatteluNäin Martina Aitolehden ja Stefan Thermanin kohueron vaiheet etenivät – katso Aitolehden tunteikas haastattelu
Julkaistu 29.06.2020 13:56
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Martina Aitolehti pöyristyi sosiaaliseen mediaan ilmestyneestä videosta ja sanoo suorat sanat siitä, miksei tahdo Sofia Belórfia tyttärensä lähelle. 

Hyvinvointiyrittäjä Martina Aitolehti vastasi sunnuntaina napakasti, kun uteliaat seuraajat tiedustelivat häneltä Instagramissa, viettääkö Aitolehden ja tämän ex-puolison Stefan Thermanin  Isabella-tytär Hangossa aikaa myös Sofia Belórfin seurassa.

Therman ja Belórf ovat viihtyneet tiiviisti yhdessä sen jälkeen, kun Martina ilmoitti erosta.

– Ei ole lupaa olla yhdessä, Aitolehti vastasi uteluihin, kun oli ensin kertonut nuoremman tyttärensä oleskelevan isänsä tiluksilla Hangossa, mistä myös Belórf on julkaissut Instagram-päivityksiä.

Maanantaina Belórfin Instagram-tilin Stories-osioon ilmestyi kuitenkin video, jolla nähtiin ratsastava tyttö. Seuraajat arvelivat, että videolla nähty tyttö oli Isabella.

Martina Aitolehdelle alkoi tulvia huolestuneita viestejä – sanoo nyt suorat sanat ex-miehensä uudesta puolisosta: "Hänellä ei ole lupaa olla lähelläkään tytärtäni"

Video poistui nopeasti, mutta Aitolehti vastasi omalla tilillään tulikivenkatkuiseen sävyyn. Hän kertoi saaneensa seuraajiltaan useita huolestuneita viestejä ja tahtovansa siksi selventää muutamaa asiaa.

– Mun lapset on mun koko elämä ja kuten tiedätte, suojelen ja taistelen heidän puolesta aina. Haluan kasvattaa heistä terveitä, ahkeria ja vastuullisia, kunnon kansalaisia tähän yhteiskuntaan. Tämä tarkoittaa myös että siinä ympärillä olevat lunastavat nämä vaatimukset, hän tähdentää ja kertoo nuoremman tyttärensä olleen pääsiäisenä tapahtuneen eron jälkeen lähes sataprosenttisesti hänen vastuullaan.

LUE MYÖS: Eronnut Martina Aitolehti opettelee elämään yksin – napakka vastaus uteliaille somekommentoijille

Kirjoituksessaan Aitolehti ei mainitse Belórfia kertaakaan nimeltä, mutta kertoo suoraan syyn sille, miksei tahdo tämän olevan tekemisissä tyttärensä kanssa.

– Hänen isän uuden puolison raskaista syytteistä johtuen hänellä ei ole mitään lupaa olla lähelläkään tytärtäni. Isabella on tällä hetkellä Hangossa poninsa luona, mutta ei tämän kyseisen ihmisen lähellä, Aitolehti kirjoittaa.

Hän viittaa Katiskana tunnettuun huumevyyhtiin, jossa myös Belórf on yksi syytetyistä. Häntä syytetään rahanpesuista ja huumausainerikoksesta. Aitolehti on päivityksensä perusteella myös pöyristynyt siitä, että hänen lastaan oli kuvattu sosiaaliseen mediaan ilman lupaa.

– On pöyristyttävää ja todella epäkunnioittavaa ehdoista huolimatta kuvata lastani ja esittää jotain muuta mikä todellisuus on, hän kirjoittaa ja toivoo, etteivät seuraajat kantaisi enää huolta tai spekuloisi asialla.

– Mä suojelen ja taistelen mun lasteni puolesta leijonaemon lailla, sen tiedätte. On myös sanomattakin selvää, että hyviin sosiaalisenmedian käytöstapoihin kuuluu, ettei muita ihmisiä kuvata ilman lupaa, varsinkaan toisten lapsia.

Aitolehti ja Therman erosivat pääsiäisenä. Pari ehti olla yhdessä yhdeksän vuotta. Martinalla on Isabellan lisäksi vanhempi tytär Victoria aiemmasta liitostaan radiojuontaja Esko Eerikäisen kanssa.

Lisää aiheesta:

Eronnut Martina Aitolehti opettelee elämään yksin – napakka vastaus uteliaille somekommentoijilleSofia Belórf ja Stefan Therman viettivät idyllisen viikonlopun Hangossa – julkkiskaunotar loikoilee liikemiehen kainalossa ja tunnustaa: "Ikävöin sinua jo nyt"Someseuraajat utelivat, millä rahalla Sofia Belórf elää – kohukaunotar näpäytti takaisin: "Kyselenkö mä sulta, miten sinä maksat elämäsi?"Eronneelta Martina Aitolehdeltä jäätävä kuitti: "Kavereiden kumppaneihin ei kosketa"Sofia Belórfilla ja Stefan Thermanilla jälleen yhteinen viikonloppu – someraivo sai miehen tunnustamaan: "Onks se teidän ongelma, että oon rakastunut"Sofia Belórf rikkoi somehiljaisuuden kolmiodraamakohun jälkeen: "Paremmat päivät ovat tulossa"
Martina AitolehtiStefan ThermanSofia BelórfKatiska-vyyhtiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Martina Aitolehti
  • ma08:53
    TV-ohjelmat

    Podcast: Martina Aitolehti on eronnut miesystävästään

  • 28.9.18:50
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Esko Eerikäinen kertoo avoimesti isyyden kipukohdista: "En ole enää Victorian ykkönen"

  • 9.8.19:30
    Esko Eerikäinen

    Esko Eerikäiseltä tunteikas postaus Victoria-tyttärelleen

  • 26.7.15:06
    Podcastit

    Martina Aitolehden äiti avautuu podcastissa Steffi-tyttärensä päihdehelvetistä ja kuolemasta

  • 9.7.06:00
    Esko Eerikäinen

    Podcast: Näin Victoria-tytär suhtautuu vanhempiensa Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen yhteiseen projektiin