Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marko Anttila avautuu eristyshotellin oloista Pekingistä – kylmää ruokaa ja liikkumattomuutta: "Välillä itse asia on hukkunut"

4:47Koronakaranteenit ja Venäjän testituloksien puuttuminen puhuttavat olympiajääkiekossa – naisleijonat koki kiperän tappion Sveitsille, mitä ottelusta jäi käteen?Koronakaranteenit ja kuumimmat kisapäivän tapahtumat puhuttavat MTV Urheilun Nyrhistä ja Karvosta tiistaina.HHOF-IIHF Images/All Over Press
Julkaistu 08.02.2022 08:52
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Edelleen poistumislupaa Pekingin olympialaisten koronaeristyksestä odotteleva Leijonien pelaaja Marko Anttila pitää kokemaansa kovaa toimenpidettä liioiteltuna taudin jo sairastaneiden urheilijoiden kohdalla.

LUE MYÖS: Leijonat-tähden äiti huolestui – jo poistettu video paljasti pelaajan karanteenikyydin: "Mitä tapahtuu?"

Anttila oli jo ehtinyt sairastaa koronaviruksen ennen matkustamistaan Pekingin olympialaisiin, mutta viruksen esiintymisestä elimistössä kertovan CT-arvon ylittyminen pakotti hänet kisajärjestäjien sääntöjen mukaan eristäytymään omiin oloihinsa.

Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen otti kovin sanoin kantaa Pekingin koronatoimenpiteisiin. Nyt ”Mörkö” on itsekin avautunut asiasta Instagram-tilillään.

– Täällä kaikki hyvin. Aika kuluu ja pääsen täältä urheileen ennemmin tai myöhemmin, Anttila kertoo.

– Asia on saanut paljon huomiota. Asian ydin on se, että mielestämme minä ja muut urheilijat, jotka sairastimme taudin ennen kisoja, olemme eristyksissä turhaan. Se on väärin, hän toteaa.

Olosuhteet Pekingin olympiakylän eristyshotellissa eivät ole urheilijan kannalta ihanteelliset.

– Välillä itse asia on hukkunut olosuhteiden ja kylmien pasta annosten alle. Liikunta ja ravinto sattuu vaan olemaan urheilijalle tärkeitä asioita.

– Esimerkiksi kuntopyörä oli kiva saada. Senkin kanssa saa vääntää. Hänkin on välillä tosi raskas, mutta kyllä me toimeen tullaan, Anttila vitsailee.

Samalla Anttila toivoo joukkueelleen työrauhaa. Maanantaina maalivahti Jussi Olkinuora kuljetettiin ambulanssikyydillä koronakaranteeniin.

– Mun tehtävä onkin tehdä kaikki mahdollinen, että olen valmis jäälle sitten, kun aika koittaa, Anttila sanoo.

Lisää aiheesta:

Leijonat-tähden äiti huolestui – jo poistettu video paljasti pelaajan karanteenikyydin: "Mitä tapahtuu?"Karanteeniin viety Leijonien jäsen kommentoi koronadraamaa – tämän takia video tähtipelaajasta ambulanssissa poistettiinJukka Jalonen seisoo Marko Anttila -ulostulonsa takana – Leijonat-konkarikin otti kantaa: "Se on meidän kaikkien toive tässä"Kommentti: Suomen olympiajoukkueelta ennenkuulumaton yhteispurkaus – pomo sanoi suoraan miten Kiinan kisoissa voi huijata sataprosenttisella varmuudellaMarko Anttilan kohdalla heräsi jo toivo, mutta koronakurimus jatkuu – "Ei minkäänlaisia perusteita"Oliko se siinä? Noora Rädyltä paljonpuhuva julkaisu
Peking 2022OlympialaisetJääkiekkoUrheiluMarko Anttila

Tuoreimmat aiheesta

Peking 2022
  • 30.01.202413:03
    Taitoluistelu

    Yllätyskäänne Valijeva-dopingtuomiossa: Venäjälle sittenkin olympiamitali

  • 29.01.202418:20
    Olympialaiset

    Dopingkohussa tuomio: 15-vuotiaan tähtiurheilijan käry vie Venäjältä olympiavoiton

  • 26.02.202307:02
    MM-hiihdot

    Uhkaavia viestejä kesken olympialaisten – FIS-pestinsä jättänyt suomalaisosaaja ruotii mäkihypyn ikuisuusongelmaa: "Kyllähän se harmittaa"

  • 25.12.202215:58
    Taitoluistelu

    Hyytävän venäläisvalmentajan suojatit murtuvat jo teini-ikäisinä – näin "Eterin lapsitehdas" tuottaa kertakäyttöisiä olympiavoittajia

  • 24.12.202221:25
    Jääkiekko

    Kommentti: Suomi-urheilun hullu ja pulmallinen vuosi – lyökö se laudalta jopa tämän käsittämättömän mestarikattauksen?