Markku on kärsinyt tinnituksesta 43 vuotta – ”Kaikista pahin on suden hetki”
Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut Markku Toukola kertoi heräävänsä tinnitukseen öisin.
Vuonna 1973 varusmiestoveri ampui pikakiväärillä Markku Toukolan korvan juuressa. Markku sai räjähdyspainevamman. Meni pari viikkoa ennen kuin hän alkoi kuulla uudestaan, mutta koko sen ajan hänen korvissaan soi. Ja soi edelleen, 43 vuotta myöhemmin.
– Ainahan se oli läsnä ja harmitti, mutta jostain syystä vuosituhannen vaihteessa tinnitus alkoi voimistumaan niin, että se rupesi vaivaamaan jokapäiväisessä työssä. Keskittymiskyky heikentyi, en jaksanut lukea kirjaa enää kuin sivun tai kaksi kerrallaan. Ja kun oli päätetyöskentelyä ja kovin paljon aivotyötä, niin jouduin pitämään pitkiä taukoja aina työrupeamien välissä. Yöllä nukkuminen oli vaikeaa. Uni oli pätkittäistä. En tahtonut saada unen päästä enää kiinni ja olin aina väsynyt, Markku kertoi lähetyksessä.
Illat ja yöt ovat Markulle yhä tinnituksen takia vaikeita.
– Itse asiassa kaikista pahin on niin sanottu suden hetki tuolla kolmen–neljän aikaan yöllä, kun herään. Minulla on sellainen niin sanottu intervallihuuto: vinkuu korvissa niin kovaa, että sattuu, ja keho menee kuin viulunkieleksi. Herään siihen, ja on pakko lähteä kävelemään, saada lihakset rennoiksi ja sitten yrittää saada unen päästä kiinni.
Tinnituksen poisoppimishoidosta eli TRT-hoidosta, hypnooseista tai akupunktiosta ei ole ollut Markulle hyötyä.
– Tällä hetkellä oikeastaan ainoa hoitoni on säännöllinen niska-hartiahieronta. Sillä saan lihakset rennoiksi, mikä auttaa tinnitukseen.
Markulla on myös molemmissa korvissa kuulokojeet, jotka muita ääniä vahvistaessaan tavallaan peittävät tinnitusta.
Markku on onnellinen, että saa Suomen tinnitusyhdistyksen varapuheenjohtajana ja kokemuskouluttajana auttaa muita samasta vaivasta kärsiviä.
– Ei tämä ole kuolemaksi. Tässä pärjää, tästä voi selvitä hyvinkin.
– Jos oikein pahalta tuntuu, niin luonnossa kävely, luonnon äänet, meren kohina, puron solina, luonnon humina – ne ovat nannaa korville, Markku sanoi.
Uusimmat
-
21:49
Earth Hour sammutti jälleen valot luonnon ja ilmaston puolesta
-
21:07
Tarmo Reunasen timanttinen ilmaveivi Lukon voiton takuu – HIFK-sarja syttyi uudelleen liekkiin
-
20:57
Teemu Tallberg sai kiekon voimalla päähänsä – näin Ville Peltonen kommentoi HIFK-kapteenin tilannetta
-
20:31
Uskomaton luonnonoikku: Happy-lehmä ihastuttaa Australiassa – omistajat myivät maskotiksi
-
20:28
Putin: Venäjä sijoittaa taktisia ydinaseita Valko-Venäjälle
-
20:25
Jane Fonda ei ole unohtanut vuosien takaista välikohtausta Jennifer Lopezin kanssa: "Eikä hän ole koskaan pyytänyt anteeksi"
-
20:23
Pelicansin Tommi Niemelä pyysi erikseen puheenvuoroa murskatappion jälkeen – kollega nyökytteli vieressä: "Saanks mä sanoa vielä yhden asian?"
-
20:17
Vaalikeskusteluissa virheellisiä ilmastoväitteitä – "Olen ajoittain käynyt hieman kuumana", tunnustaa ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen
-
20:15
Komea ja kiltti puoliso vetää puoleensa jopa röyhkeästi flirttailevia ihmisiä – "Miehestä kiinni, osaako hän hoitaa tilanteen hyvin vai ei"
-
20:10
Putin taktisten ydinaseiden sijoittamisesta Valko-Venäjälle: "Asiassa ei mitään epätavallista" – MTV seuraa sotaa
-
19:43
Ainakin 23 kuollut Mississippissä riehuneissa myrskyissä: "Kaupunkini on poissa"
-
19:39
Kesäajan käyttöönotolla piti säästää energiaa – nykyään onkin käynyt päinvastoin: Bonuksena liikenneonnettomuuksia ja infarkteja
-
19:31
Jasmi Joensuu joutui keskeyttämään haastattelun, tunnemyrsky vei mennessään – näin hän keräsi itsensä: "No niin, nyt"
-
19:30
Ruotsalaisten sopupeli kuumensi tunteet Lahdessa – Jari Isometsä lataa vastapalloon: "Sehän olisi ollut tyhmyyttä"
-
19:25
Murskaava pakkovoitto! KalPa venytti huipputasaisen pudotuspelisarjan seitsemänteen näytökseen
-
19:02
Linnea Leinon gaala-asukokonaisuus oli yllättävä löytö – valmistui kaksi päivää ennen juhlailtaa: "Ihan tuurilla"
-
18:55
Nainen teki jotain erikoista "avatakseen" katsettaan enemmän: "En voi olla ainoa..."
-
18:53
KalPa läväytti kylmää vettä Pelicansin niskaan vain sekunti ennen summeria – kotijoukkue repimässä itsensä väkisin seiskapeliin
-
18:46
Ennakkoääniä annettu vilkkaammin kuin edellisissä eduskuntavaaleissa: Näissä vaalipiireissä äänestysvilkkaus on jo 24 prosenttia
-
18:35
Suuren maastopalon sammutustyöt jatkuvat Espanjassa – liekit nielleet 4 000 hehtaaria
-
Lataa lisää