Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marin valmiuslain käyttöönotosta: "Emme ole nyt sellaisessa tilanteessa" – hallitus ei ole säätämässä maskipakkoa

Lehtikuva
Julkaistu 25.11.2020 16:12
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

@anukoooo

Hallitus neuvottelee parhaillaan Helsingin Säätytalossa poikkeusoloista ja valmiuslaista.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) painotti neuvotteluihin mennessään, että Suomi ei ole nyt tilanteessa, jossa valmiuslakia tarvittaisiin.

– Uskon, että hallituksella on täysin yhtenäinen näkemys siitä, että valmiuslaki on viimeinen keino ja siihen valmistaudutaan huolella. On hyvä, että tilannetta tarkastellaan jatkuvasti. Tartuntatapaukset voivat kasvaa nopeasti. Uskon, että pääkaupunkiseudun toimilla päästään jo pitkälle ja tapausmäärät saadaan niillä alas.

Marinin mukaan valmiuslain käyttöönotolle ei voi asettaa tiettyä lukua tai mittaria.

– Emme voi asettaa esimerkiksi jotain tiettyä tapausmäärää, jonka rajan täytyy ylittyä. Välttämättömyyden tulee olla avainasemassa valmiuslain käyttöönottoa mietittäessä. Kyse on kokonaisarviosta, että tilannetta ei saada muutoin hallintaan. Esimerkiksi terveyshuollon henkilöstön osalta tähän tulisi olla selkeä tarve.

Hallitus ei ole säätämässä maskipakkoa 

Marinin mukaan hallitus ei ole säätämässä maskipakkoa tai vastaavaa toimintaa, jossa maskin puuttumisesta sakotettaisiin.

– Olemme nähneet tällaista toimintaa muualla ja se ei ole yksin auttanut tautia pysäyttämään. Tehokkain keino välttää tartuntoja on pyrkiä välttämään fyysisiä kontakteja.

Pääministeri huomauttaa, että kiihtymisvaiheessa olevissa maakunnissa olisi vielä kiristämisen varaa.

– Fyysisin tapaamisen paikat pitäisi saada minimiin. Esimerkiksi kaikenlaisten aikuisten ryhmäharrastustoiminnan lopettamista tulisi harkita vakavasti. Myös leviämisvaiheen toimia voisi ottaa käyttöön jo etupainotteisesti. Tilanne on erittäin huolestuttava ja siihen täytyy suhtautua vakavasti.

Hallitus neuvottelee parhaillaan poikkeusoloista ja valmiuslaista. Luvassa ei ole päätöksiä, vaan keskustelua siitä, onko poikkeusolojen toteamista ja järeän valmiuslain käyttöönottoa harkittava.

Tekstiä muutettu klo 16.59. Vaihdettu ei suosittele muotoon ei ole säätämässä. 

Lisää aiheesta:

Marin: Hallitus pohtii tiistaina, pitäisikö koulujen joululomaa pidentää – agendalla myös ravintolarajoituksetHallitus valmistelee ulkonaliikkumiskieltoja – pääministeri Marinin: "Kyse olisi hyvin kohdennetuista rajoituksista"Pääministeri Marin MTV:lle: Ulkonaliikkumiskieltoakaan ei voi sulkea pois, jos tilanne pahenee – "Kaikki kontaktit minimiin"Ministeri Saarikko valmiuslaista ja koronatilanteesta: "Elämme kriittisiä päiviä"Pääministeri Marin toivoo, että valmiuslakia ei tarvitsisi jatkaa kesäkuun jälkeen – suhtautuu varauksella kesämatkoihin: "Me emme ole vielä turvassa tältä taudilta"Pahentuneet korona-arviot olivat ravintoloiden sulkemisen taustalla – hallitus käsittelee Uudenmaan ongelmallista eristämistä taas tänään
KoronavirusMarinin hallitusLait ja lainsäädäntöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin