Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maratonin haamurajan hätyyttelyä varjostaa kohu kengistä – "Selkeästi sääntöjen vastaiset"

Eliud Kipchogen käyttämät kengät lauantaisessa juoksussa.
Eliud Kipchogen käyttämät kengät lauantaisessa juoksussa. 2017 Getty Images
Julkaistu 06.05.2017 13:27

MTV SPORT - STT

Kenian Eliud Kipchoge pääsi varhain lauantaina lähemmäs kahden tunnin alitusta maratonilla kuin yksikään ihminen ennen häntä. Kipchoge puski Monzan moottoriradalla järjestetyssä ennätysyrityksessä maratonin aikaan 2.00.24.

Kipchogen aika alittaa runsaalla kahdella ja puolella minuutilla maratonin maailmanennätyksen 2.02.57, joka on Dennis Kimetton nimissä vuodelta 2014. Kipchogen tulosta ei kuitenkaan lasketa maailmanennätykseksi, koska ennätysyritys järjestettiin Monzan tasaisella, loivakaarteisella ja tuulettomalla moottoriradalla ja vauhdinjaon tasaisuudesta huolehti Kipchogen edellä ajanut auto.

- Toivottavasti ensi kerralla...mutta voi sanoa, että kahden tunnin alittaminen on lähempänä mahdollista ihmiselle, Kipchoge sanoi AFP:lle.

Kipchoge oli kahden tunnin alitusvauhdissa vielä 25 kilometrin kohdalla, mutta kisan jälkipuoliskolla hänen vauhtinsa hidastui. Vitonen välillä 35-40 kilometriä vaati Kipchogelta 14.27 minuuttia, kun kisan toinen vitonen viidestä kymmeneen kilometriin oli taittunut ajassa 14.07.

Kahden tunnin alittaminen olisi vaatinut jokaisen viiden kilometrin pätkän selvittämistä 14.13 minuutissa. Sen alittaminen onnistui Kipchogelta vain toisella vitosella (14.07), ja kolmas vitonen meni aikaan 14.13.

Kengistä kohua

Kipchoge on yksi kolmesta huippujuoksijasta, jotka on valittu urheiluvalmistaja Niken ryhmään yrittämään kahden tunnin alitusta maratonilla. Projektin vuoksi maratonin Rion olympialaisissa voittanut Kipchoge jättää tämän vuoden MM-kilpailut väliin keskittyäkseen kahden tunnin haamurajan rikkomiseen. Hänen kanssaan kahden tunnin alitusta tavoitelleet Zersenay Tadese (2.06.51) ja Lelisa Desisa (2.14.10) jäivät kauas tavoitteestaan. GettyImages-679545756Eliud Kipchoge letkan viimeisenä lauantain maratonilla.2017 Getty Images

Niken osuus ennätysyrityksessä on herättänyt keskustelua. Kipchoge juoksi Niken kehittämissä uusissa kengissä, joiden pohjaan rakennetun jäykän hiilikuitulaatan valmistaja on markkinoinnissaan väittänyt säästävän neljän prosenttia juoksijan energiaa. Väitteen tueksi ei ole esitetty pitävää näyttöä, mutta se on silti käynnistänyt keskustelun kenkien sääntöjenmukaisuudesta.

Kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n sääntöjen mukaan kengät eivät saa tarjota urheilijalle "epäreilua lisäapua, mukaan lukien sellaisen teknologian sisällyttämistä, joka antaisi kengän käyttäjälle epäreilun edun". Epäreilua etua IAAF ei kuitenkaan ole määritellyt sen tarkemmin.

Coloradon yliopiston professori Roger Pielke vertasi ennen ennätysyritystä kenkien kohtelua vammaisurheilijoiden Oscar Pistoriuksen ja Markus Rehmin kohdalla käytyihin kiistoihin. IAAF muutti heidän takiaan sääntöjään 2015 ja siirsi todistustaakan vammaisurheilijoille, joiden piti todistaa, etteivät he saaneet etua proteeseista.

- Jos IAAF soveltaa Niken uusiin kenkiin samoja standardeja kuin proteeseihin, nämä kengät ovat selkeästi IAAF:n sääntöjen vastaiset, Pielke kirjoitti Guardianissa.

3:00Röhleriltä hirmuheitto Dohassa

Lisää aiheesta:

Järisyttävä temppu juoksuradalla – Tommi Evilä vertasi Matti Heikkisen pöljään päivään: "Ihan karsea"Superkengät aiheuttaneet hurjan muutoksen: "On spekuloitu"Markkinoille tulvivat ja "lajia pilaavat pellekengät" aiheuttavat kaoottisen tilanteen kestävyysjuoksuun – "Yritäpä itse tilata niitä netistä""Kuin ase puukkotappelussa" – amatöörijuoksijatkin villinnyt ilmiö rinnastetaan jo dopingiinYllätysveto: nyt jysähti virallinen maratonin maailmanennätys!Nyt se tapahtui! Maraton ensi kertaa alle kahden tunnin – kenialaistähti ei kuitenkaan saanut ME:tä
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 28.11.21:38
    Lotta Harala

    Lotta Harala lähti leiriltä: "En just nyt pysty tähän"

  • 25.11.17:37
    Seurapiirit

    Lotta Harala ja Matias Myttynen: Ero

  • 20.11.11:05
    Urheilu

    Caster Semenya raivoissaan – syyttää miehiä

  • 15.11.21:18
    Urheilu

    Mustafe Muuse: Suomen ennätys "miesflunssassa"

  • 12.11.10:51
    Verot

    Wilma Murrolla painajaisvuosi – hirmutulot