Ampumahiihdon päävalmentajakysymyksen ratkeaminen linjaa paljon Kaisa Mäkäräisen uran jatkokaavailuja.
Ampumahiihtoliitto joutui odottamatta uuden valmentajan etsintään, koska Marko Laaksonen jätti tehtävän perhesyiden takia.
- Harmi, sillä Marko oli hyvä kaveri. Vähillä resursseilla hän joutui menemään, yhdellä miehellä oli liikaa hommia, Mäkäräinen kertoi puhelimitse Hanti-Mansijskista, jossa maailmancup-kausi päättyi yhteislähtökisojen peruuntumiseen.
Mäkäräinen on Suomen valovoimaisimpia urheilijoita, joka pystyy myös tienaamaan urheilemisella. Hän kykenee rakentamaan tukijoidensa avulla toimivan valmennuskuvion, mutta toivoo silti, että liitto panostaisi maajoukkueeseen enemmän.
- Toivon, että laji voisi hyvin. Tässä lajissa yksin harjoitteleminen ilman valmentajan läsnäoloa ei vie kovin pitkälle, Mäkäräinen sanoi.
Mäkäräisen henkilökohtainen valmentaja on pitkään ollut Jarmo Punkkinen, joka palasi osa-aikaeläkevuosien jälkeen kaksi vuotta sitten täysipäiväisesti töihin. Mäkäräisen mukaan se on vaikuttanut harjoittelemiseen etenkin kauteen valmistautuessa.
- Jarmon läsnäolo on ollut aika vähäistä, Mäkäräinen sanoi, muttei aio vaihtaa valmentajaa.
- Meillä on niin pitkä ja vahva historia, että kyllä me ok pärjäämme näinkin. Minunkin kehittymiseni kannalta olisi toki tärkeää, että yhteisiä päiviä olisi vähän enemmän, Mäkäräinen sanoi.
Kisan peruuntuminen harmitti
Mäkäräinen, 33, harmitteli sunnuntaina, että raju tuuli tuiversi Siperiassa yhteislähtökisan kumoon.
