EU-maiden johtajien huippukokouksesta on kehkeytynyt suoranainen maraton, kun kaksipäiväisiksi suunnitellut neuvottelut jatkuvat jo neljättä päivää.
Rahaneuvotteluja on käyty perjantaista alkaen, kun johtajat ovat keskustelleet 750 miljardin euron elpymisvälineestä sekä monivuotisesta budjetista.
Neuvottelut ovat sisältäneet erimielisyyksiä ja niiden pitkittyminen on näkynyt jonkinasteisena turhautumisena.
Ranskalaisten virkamiehet kertovat CNN:lle, että Ranskan presidentti Emmanuel Macron löi viime yönä nyrkillä pöytään yön yli pitkittyneiden neuvottelujen aikana.
Heidän mukaansa kyseessä oli vaikea hetki, sillä eurooppalaiset johtajat eivät olleet pääsemässä sopuun.
Sunnuntain vastaisena yönä elpymispaketin pienentämistä ja sen sisältämien tukien vähentämistä vaativat Suomi, Ruotsi, Hollanti, Itävalta ja Tanska neuvottelivat Saksan ja Ranskan kanssa.
Macronin lisäksi liittokansleri ei ole suostunut vaatimuksiin vähentää tukien määrää elpymispaketissa alle 400 miljardin euron.