Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Määttä nauroi uran ensimmäiselle Stanley Cup -pisteelleen – hymy hyytyi nopeasti

Olli Määttä
Olli Määttä 2016 NHLI
Julkaistu 31.05.2016 09:39

MTV SPORT - STT

Pittsburgh Penguinsin puolustajan Olli Määtän ensimmäinen NHL-jääkiekon Stanley Cup -finaaliottelu oli kokoelma hyvää ja huonoa, niin hänelle itselleen kuin koko joukkueelle.

Penguins voitti San Jose Sharksin 3-2, ja Määttä sai syöttöpisteen joukkueen toiseen, Conor Shearyn tekemään maaliin.

– Näytti aika helposti tulevan, mutta kyllä se aina otetaan, hän naurahti.  

Määttä oli osallisena myös toisessa maalissa, mutta se ei paljon naurattanut. Hän oli maalin edessä toinen polvi jäässä, kun San Josen Tomas Hertlin veto kimposi hänen jalastaan maaliin ohi maalivahti Matt Murrayn.

– Muuten pelaaminen tuntui hyvältä, mutta siinä maalissa oli huonoa tuuria. Ei tuommoinen saisi mennä sisään. Se ei ole kiva tunne, mutta ei sitä pidä miettiä. Pitää olla lyhyt muisti.

Hertlin maalin syötti San Josen suomalaishyökkääjä Joonas Donskoi.

Nopeasti ylös ja alas

Määttä tunnusti, että ottelu jännitti, mutta joukkueen konkarit näyttivät mallia ja nuoremmat tulivat perässä.

– Ensimmäinen erä oli ihan selvästi meidän, toisessa emme olleet valmiita ja kokonaisuus oli hyvä, hän ruoti.

Finaalin toinen ottelu pelataan varhain torstaina Suomen aikaa. Määttä totesi, että Pittsburghin pitää silloin pelata samalla lailla kuin ensimmäinen ja kolmas erä voitetussa avausottelussa.

– Meidän pitää pelata oikealla tavalla ja käyttää nopeuttamme hyväksi. Nopeaa kiekkoa ylös ja alas, mikä on meidän vahvuus.  

Määtän mukaan pitää pelata myös järkevästi.

– Aina ei voi mennä hyökkäämään. On myös puolustettava ja puolustettava viidellä. Ei voi kurvailla omia kikkoja.

Lisää aiheesta:

Anton Lundell säväytti NHL:n avausfinaalissa – murahti isosta osa-alueesta: "Eiköhän kaikki sen tiedä"Leijonat-tähti paljasti Ruotsi-pelin säväyttäneestä hetkestä hiveleviä faktoja – "Kyllä me Vadun kanssa naureskelimme"Määtältä selitys Pittsburghin loistavalle vireelleDonskoi manasi finaalitappion syitäMäättä valmis NHL:n finaaleihin – epäilee päiväunien jäävän vähälleAntti Raannalla kaamea tilanne NHL:ssä – hirvittävä tuska näkyy kauas
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:25
    Nashville Predators

    Toinen suomalainen tilalle: Juuse Saroksella aivan painajaismainen ilta

  • Eilen07:40
    Carolina Hurricanes

    Ukko-Pekka Luukkonen pysäytti Carolinan – valmentaja suitsuttaa suomalaisvahtia

  • Eilen06:22
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantasen taklaama pelaaja kuukausiksi ulos

  • 23.11.21:26
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen pelikieltoon – Jesse Joensuu arvioi: "Hänellä on huurussa"

  • 23.11.10:42
    Jääkiekko

    Kommentti: Mikko Rantasesta karmea tilasto – ääni kellossa on muuttunut