Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maastohiihtokaudessa kolme täysosumaa – "Pystyivät epäsuomalaiseen temppuun"

1:58Pärmäkoski tyytyväinen:"Kausi oli loistava"
Julkaistu 20.03.2017 06:33
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

C Moren maastohiihtotiimin Antero Mertaranta ja Toni Roponen nostavat sunnuntaina päättyneestä kansainvälisestä kaudesta esiin kolme ylivoimaista suomalaisnimeä – Krista Pärmäkosken, Iivo Niskasen ja Matti Heikkisen.

Pärmäkosken kausi päättyi maailmancupin kokonaiskisan kakkossijaan (video yllä), minkä lisäksi hän nappasi Tour de Skiltä toisen sijan ja Lahden MM-kisoista henkilökohtaisen hopean sekä viestipronssin.

2:23Pärmäkoski häkeltyi hopeamitalistaan

Niskanen tykitti Lahdessa 15 kilometrin maailmanmestariksi ja parisprintistä tuli pronssia. Tämän lisäksi hän ylsi maailmancupissa kolmesti palkintokorokkeelle, helmenä voitto Rukalta.

3:05Kotiyleisö siivitti Niskasen hurmostilaan

Heikkisen MM-urakasta oli jo tulossa pettymys, mutta upea pronssi 50 kilometriltä kirkasti hänen kotikisansa. Lisäksi hän sijoittui kokonaismaailmancupissa viidenneksi ja distanssimatkojen cupissa kolmanneksi. Kokonaiscupin sijoitus on Heikkiselle Pärmäkosken tavoin uran paras.

1:19Heikkinen: Mitaleita ei anneta, vaan ne pitää ottaa

Asiantuntija Roponen antaa arvoa Pärmäkosken ja Heikkisen menestykselle kokonaiscupissa, mutta nostaa esille varsinkin tähtikolmikon saavutukset MM-kotikisoissa.

– Heillä kaikilla oli mahdollisuus ottaa henkilökohtainen MM-mitali Lahdessa, ja he ottivat sen kotiyleisön edessä. Se on tavallaan epäsuomalainen temppu, että kaikki mitaliehdokkaat onnistuvat, Roponen alleviivaa.

Mertarannan mielestä jokainen kolmikosta nousi uudelle tasolle tällä kaudella.

– Krista on suomalaisen naishiihdon ylivoimainen lippulaiva. Iivon ja Matin kohdalla perustelut ovat myös helppo tehdä: miesten arvokisoissa henkilökohtaisen mitalin ottaminen on valtavan työn takana, Mertaranta linjaa.

Hän pitää myös siitä, että Pärmäkoski, Heikkinen ja Niskanen puhuvat suoraan ja vastaavat sanomisiinsa ladulla.

– Meillähän on myös eri lajien urheilijoita, jotka puhuvat niin sanotusti lämpimikseen. Nämä kolme urheilijaa voivat katsoa itseään iltaisin peilistä, sillä he eivät puhu lämpimikseen vaan ovat erittäin kovassa kunnossa.

Lisää aiheesta:

Isometsältä kehuja Pärmäkoskelle: "Kantanut Suomen naisjoukkueen menestyksen harteillaan"Iivo ja Krista valokeilassa, Salpausselällä myös kolmas suomalainen juhlakalu – "Tätä ei voi ohittaa"Kaksi ehdokasta kolmen tähden tueksi – Suomen maastohiihto nosteessa olympiavuoteenMertarannan tärpit Kollenin kisaan: "Ainutlaatuista dominointia" maailman parhaalta naisurheilijaltaSuomalaishiihdossa peiliin katsomisen paikka – ”On harjoiteltu väärin”Johaugin ja Sundbyn valtakaudelle povataan jatkoa – "Legendojen ainekset"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 13:35
    Iivo Niskanen

    Iivo Niskaselta taas uusi yllätys – Jari Isometsä innostui: "Haluaa kovia rykäisyjä"

  • Eilen16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • Eilen15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • 1.11.13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 1.11.08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"