Maailman kalleinta autonavainta valmistava suomalaisfirma kaappasi entisen F1-kuskin: "Autojen laatu ei ole aiemmin ulottunut avaimiin asti"

Maailman kalleimmalla autonavaimella ihmisten tietoisuuteen ponnahtanut suomalainen Awain Oy on aloittanut yhteistyön Mika Salon kanssa.
Uutisoimme keväällä suomalaisyrityksestä, joka toi markkinoille puolen miljoonan euron hintaisen autonavaimen. Malliston huipulta löytyvässä 500 000 euron avaimessa on timantteja 34,5 karaatin arvosta ja 175 grammaa valkokultaa.
Mika Salosta yhtiön osakas ja brändilähettiläs
Awain on juuri saanut päätökseen viimeisimmän rahoituskierroksensa, jonka myötä moottoriurheilulegenda Mika Salo loikkaa yhtiön osakkaaksi ja brändilähettilääksi.
Yhteistyön myötä Awain lanseeraa myös Mika Salo Grand Prix -malliston, joka on valmistettu moottoriurheiluhenkeä huokuvista materiaaleista. Avaimen runko on titaania, ja yksityiskohtia korostetaan hiilikuituosilla.
Kaikki kolme erikoismallia, Salon lempiratojen mukaan nimetyt Monaco, Spa ja Suzuka, maksavat 9 900 euroa kappaleelta. Kutakin mallia valmistetaan rajoitettu 20 kappaleen erä.
– Olen autofriikki myös radan ulkopuolella, ja olen onnekseni saanut ajaa elämässäni monia hienoja autoja. Olen usein ihmetellyt miksi luksusautojen avaimet näyttävät halvoilta ja ovat tehty yleensä muovista – laatu, joka autoissa on, ei ole ulottunut millään tavalla avaimiin asti, Salo kertoo Awaimen tiedotteessa.
Ensimmäisille ostajille tarjotaan mahdollisuutta kustomoida avain aidolla F1-auton osalla. Avaimen taakse on saatavissa koristelaatta, joka on tehty F1-kisassa olleen auton lautasventtiilistä.
Yhdessä avaimessa 50 tunnin työ
Uuden malliston tekeminen on vaatinut pitkää kehitystyötä Awaimen suunnittelutiimiltä. Vaikka muotokielessä on nähtävissä elementtejä nykyisestä mallistosta, on uusi Grand Prix -mallisto pitänyt rakentaa teknisesti kokonaan uusiksi.
Erilaisia versioita on tehty yli 70 kappaletta, ja muotoilutiimissä on ollut mukana niin automuotoilijoita, kellosuunnittelijoita kuin koruseppiäkin. Jokainen Awain on valmistettu Suomessa käsityönä, ja kunkin Grand Prix -malliston avaimen tuotanto edellyttää taitavilta käsityöläisiltä yli 50 tunnin työpanosta.
– On kunnia saada Mika Salon kaltainen F1-legenda mukaan tiimiimme. Uskon, että hänen kontakteistaan on paljon hyötyä yhtiömme kansainvälistymisessä, Awain Oy:n toimitusjohtaja Jalmari Mattila hehkuttaa.
Lähde: Awain
Uusimmat
-
08:20
Ilkka Herolalla ja Eero Hirvosella haasteita MM-kisan alla – "Kuuluu asiaan"
-
08:15
Vanha koulurakennus syttyi tuleen Siikalatvalla – sammutustöihin lähetettiin parikymmentä yksikköä
-
08:13
NHL:n yön suomalaiset: Mikko Rantanen mätti hirmutehot – nousi suomalaisten pörssikärkeen
-
08:10
Lääkärit ilman rajoja: Avustustyöntekijä tapettu al-Holin leirillä – surmattiin yöllä teltassaan
-
08:01
SpaceX:n prototyyppiraketti räjähti jälleen – "kaunis laskeutuminen" vaihtui minuuteissa liekkimereen
-
08:00
Tulevan kesän SuomiAreenan suunnitelmat julki: Aivan uusi toteutustapa ja koronaturvalliset järjestelyt
-
07:42
Brittihovissa aloitetaan tutkinta Meghanin toimista – herttuattaren käytös on puhuttanut jo pitkään
-
07:39
Brasiliassa kirjattiin jälleen uusi päiväkohtainen ennätys koronakuolemissa
-
07:32
YK: Myanmarissa verisin päivä vallankaappausta vastustavien mielenosoituksissa – ainakin 38 kuoli
-
07:30
SM-liigaottelussa erikoinen tapaus – tuomari perui ”haamujäähyn”, päävalmentaja raivostui
-
07:29
Plastiikkakirurgi osallistui oikeudenkäynnin etäistuntoon kesken leikkauksen – ällistynyt tuomari joutui puuttumaan tilanteeseen
-
07:27
Vastustaja piinasi Aleksandr Ovetshkinia – tympääntynyt venäläistähti iski yllättäen arkaan paikkaan
-
07:04
Jätätkö sinäkin koirankakat keräämättä? Espoolaisen eläinlääkärin muistutus torppaa tekosyyt: "Itse kyllä rämpisin ihan ojan pohjallekin..."
-
07:00
MM-hopea karisti Ilkka Herolan menestyspaineet, näillä eväillä uuteen mitalijahtiin – "Se on ihan otettavissa"
-
06:58
Saksa suosittelee pian Astra Zenecan rokotteen käyttöä yli 65-vuotiaille – myös Suomi pohtii ikärajan muutosta
-
06:52
Muutos Koronavilkun käyttäjille: Testiin voi nyt päästä pelkän altistumisilmoituksen perusteella
-
06:51
Norjan kuninkaallisten vierailu Valkoisessa talossa sai erikoisen käänteen vuonna 1995 – kuningas Harald suolasi Bill Clintonin tavalla, joka saa korvat punoittamaan yhä
-
06:34
Ylen kuntavaaligallup: Suosituimpana olevan SDP:n kannatus putosi alle 20 prosentin – suurin nousija vasemmistoliitto
-
06:30
Valtteri Bottakselta suoraa tekstiä F1-maailmanmestaruuden puuttumisesta – vihjaa asennemuutoksella
-
06:28
Poika kuvasi seksiaktin ja latasi videon Instagramiin – ympäri verkkoa levinneestä videosta tuli maksettavaksi tuhansien korvaukset
-
Lataa lisää