Saaristomeren luotsivanhimman Olli Taipaleen mukaan olosuhteet Suomenlahdella onnettomuushetkellä olivat vuodenaikaan nähden tyypilliset.
1:47
Kaksi ihmistä kuoli eilen, kun luotsivene kaatui lähellä Emäsalon pohjoista luotsipaikkaa Porvoon majakan eteläpuolella. Onnettomuuden syytä ei vielä tiedetä.
Onnettomuushetkellä tuulennopeus oli noin 12-13 metriä sekunnissa ja keskimääräinen aallonkorkeus noin kaksi metriä. Taipale pitää olosuhteita ajankohtaan nähden aika tyypillisinä.
– Henkilökohtaisesti tämä tuntuukin tosi yllättävältä. Luotsaustoiminnan kannalta sää ei ollut huono, mutta pelastustoiminnan kannalta se saattoi olla hyvinkin huono, ja en ota siihen kantaa.
Uponnut vene on kokkolaisen Kewatecin rakentama noin 15 metriä pitkä niin sanottu nopea luotsivene.
– Hyvällä säällä sen nopeus on yli 20 solmua. Kyseinen venetyyppi on yleisesti käytössä Suomessa. Tuota mallia on käytetty alle kymmenen vuotta eli uudesta veneestä on kyse, Taipale sanoo.

