Kuluttaja-asiamiehen ja toimintansa lopettaneen Lumo Energian välisissä neuvotteluissa ei syntynyt sopua yhtiön asiakkaiden korvauksista.
Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) kertoo Lumon katkaisseen neuvottelut, kun kuluttaja-asiamies pyysi yhtiöltä lisätietoja sen taloudellisesta tilanteesta.
Lumo Energia oli ehdottanut 3,7 miljoonan euron korvauspakettia.
Sillä korvattaisiin yhtiön noin 8 000 asiakkaalle menetykset, jotka syntyivät heidän määräaikaisten sähkösopimustensa ennenaikaisesta päättymisestä.
Ehtona oli, että kuluttajat luopuisivat kaikista muista korvausvaatimuksistaan. Kuluttaja-asiamies ei pidä tätä vaatimusta kohtuullisena kuluttajien kannalta.
Yhtiön asiakkaat joutuivat kiireesti hakemaan uuden sähkönmyyjän, kun Lumo Energia lopetti toimintansa 1. syyskuuta.
Tarjottu korvaus olisi antanut asiakkaalle arvioidun kulutuksen perusteella noin kaksi senttiä kilowattituntia kohden. Korvauspaketti olisi siten kattanut vain murto-osan kuluttajille aiheutuneista todellisista vahingoista, kuluttaja-asiamies toteaa.
Kuluttaja-asiamies kertoo selvittäneensä yhtiön taloustilannetta julkisten raporttien perusteella ja pyytäneensä Lumo Energialta lisätietoja.
Yhtiön toimittamat tiedot ovat kuitenkin olleet puutteellisia ja ristiriitaisia, KKV moittii.
