Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Lukko lähetti Ilveksen pitkälle vieraskiertueelle kitkerän maun kera

1:01Lukko tekee 2-3 maalinVideolla Lukon voittomaali tiistain Ilves-ottelusta.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 18.10.2022 21:56

MTV URHEILU-STT

Jääkiekkoliigan kärkijoukkue Rauman Lukko kasvatti tiistaina johtoaan, kun joukkue kukisti yli 9 000 katsojan pettymykseksi Ilveksen 4–2.

KIERROSRAPORTTI: Lukko näytti sarjakärjen hauista, Kärpät nousi raumalaisten tuntumaan toiseksi – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina

Peräti kolme Lukon maaleista merkittiin Pohjois-Amerikan farmisarjoista Suomeen palanneiden hyökkääjien nimiin. Kaksi kautta AHL:ssa pelannut Sebastian Repo teki toisen, viisi kautta Amerikassa kuluttanut Henri Ikonen kolmannen ja peräti seitsemän kautta Atlantin takana uraa tehnyt Otto Somppi viimeisen tyhjiin.

– Maali oli kauden ensimmäinen ja uran toinen. Tampere taitaa sopia minulle, sillä edellisen tein myös Ilvestä vastaan vajaat kaksi vuotta sitten Hakametsän hallissa. Pelasin silloin Pelicansissa lyhyen pätkän, Somppi sanoi.

Lukon suomalaisista peräti seitsemän on pelannut Pohjois-Amerikan sarjoissa. Puolustajista uraa ovat tehneet Niclas Almari ja Tarmo Reunanen, hyökkääjistä myös Linus Nyman ja Julius Mattila.

– Nykyään on ihan sama, mistä pelaaja meille tulee, kunhan on hyvä ja menossa urallaan eteenpäin. Ehkä Amerikasta on helpompi löytää, mutta ei se itseisarvo ole, sanoi Lukon päävalmentaja Marko Virtanen.

Ilves pelaa Tapparan tavoin seitsemän seuraavaa otteluaan vieraissa Tampereen areenan muiden tapahtumien takia. Seuraavan kerran areenassa pelataan liigakiekkoa 17. marraskuuta.

Lisää aiheesta:

Kärppien Marko Anttila jatkoi HPK:n tappioputkea – selviytymistaistelu ei onnistunutKärppien KHL-hankinnasta paljastuu erikoinen fakta – "En ollut itse huomannut tuota"Mestarikapteeni otti yleisönsä Kouvolassa – "Ei tarvinnut paljoa itse maalien eteen tehdä"Jussi Markkasen poika debytoi SM-liigassa – oli pysäyttää heti IlveksenVitali Abramov on hurmannut SM-liigassa – mutta muistatko kurimuksen, josta venäläisen hirmuvire sai alkunsa?Ilves rikkoi historiallisen rajapyykin – puheisiin nousivat jo europelit: "Lämmittää mieltä"
LiigaIlvesLukkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:20
    Lukko

    SM-liigaseura teki historiallisen nimityksen – nyt tulee kovaa kritiikkiä: "Aika karmea"

  • 08:21
    Jukurit

    SM-liigassa kukkii poikkeuksellinen superlupaus – Jonne Virtaselta vuolaat kehut: "Valmentajan ihannepelaaja"

  • 07:05
    NHL

    Suomen NHL-lupaukselle ylistystä SM-liigan kanadalaishuipulta: "Olen seurannut"

  • 06:48
    HPK

    SM-liiga vakavassa kriisissä – Pitkän linjan kiekkovaikuttaja: "Suurten seurojen paniikkia"

  • Eilen21:20
    TPS

    Karri Kivi ja Juhamatti Aaltonen ärähtivät TPS-nuorukaisen sikailusta – "Tosi vaarallisia ja raukkamaisia"