Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Loikkari kertoo elämästä pohjoiskorealaisessa vankilassa: nälkää, sairauksia, pakkotyötä – "Minusta tehtiin eläin"

Hyunmin An (Human Rights in North Korea), pohjoiskorealainen loikkari Ms. Chae ja eduskunnan ihmisoikeusryhmän puheenjohtaja Eva Biaudet eduskunnan ihmisoikeusverkoston järjestämässä kuulemistilaisuudessa Helsingissä 16. marraskuuta 2016.
Hyunmin An (Human Rights in North Korea), pohjoiskorealainen loikkari Ms. Chae ja eduskunnan ihmisoikeusryhmän puheenjohtaja Eva Biaudet eduskunnan ihmisoikeusverkoston järjestämässä kuulemistilaisuudessa Helsingissä 16. marraskuuta 2016.Lehtikuva
Julkaistu 16.11.2016 19:26

MTV UUTISET - STT

Nälkiintyminen, hoitamattomat sairaudet ja pahoinpitelyt ovat tavallisia pohjoiskorealaisissa vankiloissa. Tutkijat ja Pohjois-Koreasta paenneet naiset valottivat keskiviikkona eduskunnassa järjestetyssä kuulemistilaisuudessa maan ihmisoikeustilannetta.  

– En ollut enää ihminen, vaan minusta tehtiin eläin, Pohjois-Koreasta loikannut Kim kuvailee alkuaan pohjoiskorealaisessa Jeongeori-vankilassa. 

Kim vietti Jeongeorissa yhteensä neljä vuotta. 

– Jeongeori-vankila on teurastamo - niin barbaarinen, että sitä on mahdoton edes kuvitella, hän kertoo.  

Kim joutui vankilaan sen jälkeen kun oli lähtenyt Pohjois-Koreasta työskennelläkseen Kiinassa. Hän lähti maasta alun perin vuonna 2004, mutta hänet pakotettiin palaamaan takaisin vuonna 2009.  

Kuulemistilaisuudessa vankiloiden olosuhteista kertoi myös Hyunmin An, joka on tutkija Database Center for North Korean Human Rightsissa (NKDB). NKDB:n mukaan maan vankiloissa ihmisoikeusloukkaukset ovat tavallisia ja vankilaan voi joutua melkein mistä syystä tahansa. 

Huomiota herättävää NKDB:n tekemässä selvityksessä oli se, että osa todistajista on kertonut, että Kim Jong-unin aikana myös julkiset teloitukset ovat palanneet vankiloihin. 2000-luvun puolivälissä julkiset teloitukset poistettiin vankiloista kansainvälisen painostuksen takia.  

Ruoho ja pyydystetyt hiiret ravintona 

Kim kertoo, että nälkiintyneet ihmiset olivat ensimmäinen asia, jonka hän näki vankilassa.  

– He paistoivat heikon tulen edessä pesemättömiä salaatinlehtiä. 

NKDB:n mukaan pohjoiskorealaisissa vankiloissa tarjotut ruoat ovat usein niin pieniä, että monet vangit näkevät nälkää. 

– Nälkiintymisen takia osa vangeista varastaa sikojen sorkkia, pyydystää hiiriä tai syö ruohoa, NKDB:n tutkimuksessa kerrotaan.  

Nälkiintyneet vangit tekevät vankila-aikanaan lisäksi raskaita töitä. NKDB:n mukaan vangit työskentelevät usein yli 12 tuntia päivässä. Kimin päivittäisiin töihin kuului muun muassa lannan sirottelu ja puiden hakkuu vuorilla.  

– Kun yöllä raskaan päivän jälkeen halusimme mennä nukkumaan, meitä häiritsivät luteet, torakat ja jopa hiiret.  

NKDB:n tutkimuksessa lisäksi selvisi, että pohjoiskorealaisia vankeja saatettiin painostaa kovempaan työntekoon erilaisilla rangaistuksilla, kuten ruoan vähentämisellä tai pahoinpitelyillä. Muutoinkin pahoinpitelyt ovat vankiloissa yleisiä. 

Kymmeniä potilaita, yksi neula 

Kerran tulleessaan alas vuorilta Kim ei enää kestänyt jatkuvaa janoa. Hän joi vettä lammesta, joka oli täynnä sammakoita ja muita ötököitä. Likaisen veden takia hänelle nousi korkea kuume ja hän tuli niin sairaaksi, että melkein kuoli. 

– Silti vankilan työntekijät eivät antaneet minulle mitään lääkettä ja jättivät minut huomiotta. Se oli elämää, joka ei sopisi edes kärpäselle, hän sanoo. 

Muutoinkaan Jeongeori-vankilassa ei ollut kunnollisia lääkärinpalveluita. Lääkärit käyttivät leikkauksissa sterilisoimattomia instrumentteja, ja yhtä neulaa saatettiin käyttää 30-50 potilaaseen.  

Lisää aiheesta:

"Olin yksi jäljettömiin kadonneista" – entiset vangit kertovat kidutuksesta Syyrian pahamaineisissa vankiloissa"Ihmisten teurastamosta" löytyi lapsia ja teloitushuoneita – pahamaineisen syyrialaisvankilan sisälle päästiin ensi kertaaTämä vankila on "todellinen helvetti" – 129 ihmistä kuoli yrittäessään pakoaEntiset vangit kertovat BBC:lle, kuinka heitä kidutettiin ja käskettiin kuvaamaan raiskauksia haalarikameroilla – kidutus venäläisissä vankiloissa järjestäytynyttäNuori mies yritti tappaa itsensä ja joutui sen takia vankilaan – Nigeria on maa, jossa itsemurha on yhä rikosVanhusten määrä kasvaa Japanin vankiloissa – ruoka, katto pään päällä ja hoito houkuttavat
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:16
    Ruotsi

    Suomalaisen matkanjärjestäjän bussi suistui tieltä Ruotsissa – kymmenen sairaalaan

  • 14:15
    Ukrainan sota

    Ukraina: Alamme neuvotella sodan lopettamisesta Yhdysvaltojen kanssa

  • 14:12
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen: Pitkä tapaaminen Viktor Orbanin kanssa – kuva

  • 10:58
    Ulkomaat

    Neuvostoliiton perintö kaatamassa Zelenskyin – presidentillä kaksi vaihtoehtoa pysyä vallassa

  • 08:37
    Vietnam

    Kymmeniä ihmisiä kuollut tulvissa Vietnamissa – kadonneita etsitään yhä