Loihdi kotiisi onnistunut valaistus – kelvineillä on merkitystä
Onnistuneeseen valaistukseen liittyy paitsi valaisinten lukumäärä ja sijoittelu, myös itse valon sävy ja määrä.
Mistä tietää, millaista valoa koti kaipaa? Onnistunut valaistus ei riipu pelkästään valonmäärästä eli lukseista, vaan myös kelvineillä, eli valon lämmöllä on merkitystä. Mitä korkeampi kelvinarvo on, sitä kylmempää ja sinertävämpää valo on ja mitä pienempi kelvinarvo on, sitä lämpimämmästä valosta on kyse.
Värin lämpötila sisustuksessa on makuasia. Kodinvalaistus.fi:n mukaan tutkimuksissa on kuitenkin todettu, että vireyttä vaativissa tehtävissä on suositeltavaa käyttää neutraaleja ja viileitä värilämpötiloja, esimerkiksi 4 000–5 000 K. Lämmin, 2 700 kelvinin valo taas vaikuttaa rauhoittavasti ja sopii esimerkiksi makuuhuoneeseen.
Moni pyrkii kodin valaistuksessa luonnonvaloon, mikä on usein toimiva ratkaisu. Päivänvalolamput on suunniteltu vastaamaan keskipäivän auringonvaloa, joka näyttää värit ja yksityiskohdat oikeansävyisinä eikä vääristä ja kellasta sävyjä.
Päivänvaloa jäljittelevät lamput ovat 5 000–10 000 K. Päivänvalolamput eivät ole kuitenkaan automaattisesti paras ratkaisu joka huoneeseen. Mieti aina, millaista tunnelmaa haluat tilaan luoda.
Valon voimakkuus
Valon voimakkuudesta kertovat luksit (lx). Lampputieto.fi suosittelee eri huoneisiin seuraavia vaihtoehtoja:
Eteinen:
Pystypinnoilla 200 luksia ja lattialla 150 luksia.
Keittiö:
Työtasolla noin 300–500 luksia. Hyllyjen pystypinnoilla noin 100–200 luksia. Keittiön ruokailutilan pöydällä säädettävä valaistus 0–500 luksia.
Makuuhuone:
Lukemiseen tarkoitetussa paikassa noin 300–500 luksia. Siivousvalona 30 luksia lattiatasossa.
Olohuone:
Lukemiseen tarkoitetussa paikassa noin 300–500 luksia. Siivousvalona 30 luksia lattiatasossa. Lisäksi tunnelmavaloa. Useat valonlähteet mahdollistavat vaihtelun.
Kylpyhuone ja sauna:
Kylpyhuoneessa yleisvalona 50 luksia lattiatasossa. Lisäksi vaihtoehtoisesti myös tunnelmavaloa. Saunassa käytön aikana vain tunnelmavaloa, lisäksi siivousvalona noin 30 luksia lattiatasossa.
Kodinhoitohuone:
Työtasolla noin 300–500 luksia. Hyllyjen pystypinnoilla noin 100–200 luksia.
Kun suunnittelet valaistusta, ota huomioon myös huoneen väritys. Vaaleat pinnat heijastavat valoa enemmän ja tasaisemmin kuin tummat. Jos taas esimerkiksi sekä katto että lattia ovat tummat, on heijastus hyvin vähäistä.
Lähteet: kodinvalaistus.fi, lampputieto.fi, Jokatyypin sisustuskirja (WSOY 2009)
Uusimmat
-
05:08
Britannian kuninkaalliset ilmavoimat vierailulle Karjalaan
-
00:04
Ammattiliitto Pro:n kysely UPM:n työehdoista: "Tulokset ovat hälyttäviä"
-
23:16
Kahdeksan siviiliä kuoli Venäjän iskussa Lysytshanskissa Itä-Ukrainassa – MTV seuraa sotaa
-
23:08
Naton huominen huippukokous Madridissa – ”Näen mahdollisuuksia, että mennään ratkaisevasti eteenpäin”
-
23:06
Liettua joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi
-
22:29
Suomen kiekkolegendalle upea tunnustus – teki suomalaista lajihistoriaa
-
22:06
Sjeverodonetsk kaatui – mitä Putin aikoo seuraavaksi? – "Sotilaidemme kyvykkyydellä pian koko Luhanskin alue vapautetaan"
-
22:00
Hailey Bieber oikeuteen – yritti ostaa kosmetiikkamerkkinsä nimen oikeuksia jo neljä vuotta sitten
-
21:57
Eduskunta hyväksyi seksuaalirikoslainsäädännön uudistuksen
-
21:56
Pelottava tilanne Wimbledonin tennisturnauksessa – pelaajalta nopea reagointi
-
21:00
Vappu Pimiä romanttisissa yhteiskuvissa puolisonsa kanssa: "Juhannusheila jo 12 vuoden ajan"
-
20:58
Venäjä tehnyt ohjusiskun ukrainalaiseen kauppakeskukseen, sisällä yli tuhat ihmistä – "Sotarikos ja rikos ihmisyyttä vastaan"
-
20:55
Japani murskasi Suomen toisella puoliajalla – tylyt lukemat Turun illassa
-
20:51
Etelä-Afrikassa tutkitaan merkillistä tapausta: 21 teiniä löydettiin kuolleina baarista, uhreilla ei ole näkyviä vammoja
-
20:45
Yleisurheilutähden tyly temppu sai somen raivoamaan – vastaa nyt kritiikkiin: "Te vain ajattelette, että minun tulisi pitää turpani kiinni"
-
20:41
Jopa 1 000 kilometrin ajomatka yhdellä latauksella? Kiinalainen akkujätti väittää rikkovansa ennätyksiä uudella teknologiallaan
-
20:19
Puffet-jäätelön keksissä on yksi seikka, joka ihmetyttää suomalaisia vuodesta toiseen – faktat hittituotteesta
-
20:14
Aitajuoksija mukiloitiin ennen kisaa – venyi silti käsittämättömään tulokseen
-
20:05
Yrittäjä pitää kesälomaa, jos se on mahdollista – "Lomien lyhyys ei välttämättä tarkoita, että yrityksellä menee huonosti"
-
19:57
Olkiluoto 1:n reaktorista poistetaan vioittunutta polttoainetta – TVO: Ei vaaraa ihmisille tai ympäristölle
-
Lataa lisää