Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lindtman: SDP tarkkailee budjettia

Lehtikuva
Julkaistu 10.08.2016 10:53

MTV UUTISET - STT

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo, että puolue aikoo seurata valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok.) budjettia erityisesti neljän kohdan osalta. Ensimmäisenä huomio kiinnittyy työllisyyden parantamiseen.  

– Käytämme vuositasolla yli viisi miljardia euroa työttömyydestä aiheutuvaan passiiviseen tukeen. Tämä raha on saatava aktiivikäyttöön, ja sillä voitaisiin alentaa työllistämisen kynnystä erityisesti pitkäaikaistyöttömien kohdalla puheenjohtaja Rinteen esittämällä tavalla, Lindtman esitti.

Lisäksi SDP aikoo tarkkailla erityisesti sitä, luopuuko hallitus päivähoitomaksujen korotuksista ja sitoutuuko hallitus verotuksessaan oikeudenmukaisuuden periaatteeseen.

– Eläkkeensaajat ansaitsevat samat veronkevennykset kuin muutkin, ja me joilla on leveämmät hartiat voimme ottaa hiukan suuremman taakan kannettavaksi.  

Neljäntenä kiinnitetään huomiota siihen, onko koulutusleikkaukset viimein ohi.  

– Etenkin tällä viikolla, kun moni innokas ekaluokkalainen on aloittanut koulutaipaleensa, meidän päättäjien on hyvä muistaa, että on helpompi rakentaa vahvoja lapsia kuin korjata rikkinäisiä aikuisia, Lindtman sanoi.

Lisää aiheesta:

SDP moittii hallituksen aikuiskoulutustuen poistamisaikeita – "Leikkaus suoraan pienipalkkaisilta naisaloilta"Halla-aho pitää hallituksen budjettiesitystä täysin vastuuttomana – "Työllisyystoimissa tunkkainen sosialismin haju"Lindtman ja Mykkänen tukkanuottasilla valtion varojen jakamisesta: "Miljardi pilkotaan niin pieniin osiin, että kukaan ei saa mitään – Antti ja kumppanit kasaavat itselleen tulisia hiiliä"Oppositiojohtaja Rinne kiittelee kahta kohtaa budjetissaRinne: Kepin käyttäminen kansalaisten etuuksissa pitää loppuaSDP ja vasemmistoliitto huolissaan, perussuomalaiset kiittelee eläkeläisten veroalea
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:39
    Yhdysvallat

    Tältä näyttää hittielokuvasta tuttu ohjushävittäjä USS Bainbridge – Helsingissä käynyt alus on valmis droonisotaan

  • 17:33
    Väkivalta

    Väkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa

  • 17:06
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja

  • 17:00
    Politiikka

    Oppositio hiillosti hallitusta Palestiina-kysymyksellä – "Minua hävettää Suomen puolesta"

  • 16:55
    Porot

    Suomessa on susia enemmän kuin aiemmin – kriisiryhmää vaaditaan apuun: "Meiltä syödään pääoma pois"