Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Liikuntarajoitteisen puolisonsa murhan yrityksestä syytetty mies määrättiin mielentilatutkimukseen

Ebba Brahen mukaan nimetty virastotalo Pietarsaaressa 18. kesäkuuta 2023. Rakennuksessa on Pohjanmaan poliisilaitoksen Pietarsaaren poliisiasema sekä Pohjanmaan käräjäoikeus. Kuvituskuva.
Ebba Brahen mukaan nimetty virastotalo Pietarsaaressa 18. kesäkuuta 2023. Rakennuksessa on Pohjanmaan poliisilaitoksen Pietarsaaren poliisiasema sekä Pohjanmaan käräjäoikeus. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 11.01.2024 20:38

STT

Pohjanmaan käräjäoikeus määräsi torstaina mielentilatutkimukseen miehen, jota syytetään liikuntarajoitteisen puolisonsa murhan yrityksestä. Hän oli itse pyytänyt tutkimusta.

Oikeuden mukaan mies yritti tappaa puolisonsa tyynyllä tukehduttamalla tai kuristamalla. Oikeus ottaa kantaa rikosnimikkeeseen ja rangaistukseen sen jälkeen, kun mielentilatutkimus on valmistunut.

Mies oli ehdottanut puolisolleen lääkkeillä ja alkoholilla tehtävää yhteistä itsemurhaa. Mies kertoi oikeudelle ajatelleensa, että näin nainen "ei jäisi yksin", kun hän surmaa itsensä. Hän oli naisen omaishoitaja.

Kun nainen oli kieltäytynyt, mies oli käynyt hänen kimppuunsa.

Syyttäjä vaatii miehelle 6,5 vuoden vankeutta. Oikeuden mukaan mielentilatutkimus on perusteltu, koska teko oli miehen henkilöhistoriaan nähden poikkeuksellinen. Sen lisäksi käsittelyssä on tullut ilmi seikkoja, jotka oikeuden mukaan antavat aihetta epäillä miehen syyntakeisuutta tekohetkellä.

Lue myös: Syyte: Omaishoitajamies yritti murhata vaimonsa – suunnitteli pitkään pariskunnan yhteistä itsemurhaa

Lisää aiheesta:

Omaishoitajamies vankilaan: Yritti tukehduttaa liikuntakyvyttömän vaimonsaOulun kidutusmurhasta syytetty todettiin vaimonsa surmaajaksi – mielentila tutkitaanMies hakkasi puolisonsa kuoliaaksi hirrellä – tuomittiin liki 11 vuoden vankeusrangaistukseenLiikuntakyvyttömän avopuolisonsa taposta syytetty mies mielentilatutkimukseenJo kerran taposta tuomittu mies kuristi naisystävänsä hengiltäEx-vaimonsa murhasta ja salakuuntelusta syytetty mies oli mielentilatutkimuksen mukaan syyntakeinen
RikosTuomiotOikeudenkäynnitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 14:48
    Vankila

    Vankien määrän lisääntyessä tarvitaan arviolta satoja uusia vanginvartijoita

  • 14:40
    Verot

    Ydinvoimalatyömaan urakoitsijan epäillään vältelleen veroja miljoonan edestä

  • 14:21
    Anneli Auer

    Psykologi Auerin pojan hurjista rikoskertomuksista: "On varmaan jotain lievää liioittelua" – MTV seuraa

  • 13:57
    Pahoinpitely

    Nöyryytystä, ryöstöjä ja väkivaltaa: Nuorisojoukko kylvänyt kauhua Helsingissä

  • 13:00
    Kotka

    Poliisi varoittaa murtoaallosta Kotkassa