Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Liikaa uusnatsien selfie-turismia" – Itävalta aikoo purkaa Hitlerin synnyintalon

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 21.09.2016 10:31
Toimittajan kuva

Ilkka Ahtiainen

ilkka.ahtiainen@mtv.fi

@IlkkaAhtiainen

Itävallassa halutaan purkaa natsidiktaattori Adolf Hitlerin kotitalo. Itävallan sisäministeri Wolfgang Sobotka sanoo , että maan parlamentti päättää mahdollisesti jo lokakuussa tontin pakkolunastuksesta.

Sobotkan mielestä Hitlerin synnyintalo Braunau am Innissä pitää purkaa ja tilalle rakentaa "jotakin muuta". Sobotka sanoo lehtihaastattelussa, että ongelmana on uusnatsiturismi.

"Ei niinkään itävaltalaisten vaan kansainvälisten uusnatsipiirien vuoksi. He tulevat Itävaltaan ja kuvaavat itsensä siellä."

Uusnatsien vierailut paikalla ovat itävaltaisviranomaisten mukaan lisääntyneet viime vuosina. Hitler vietti talossa ensimmäisen elinvuotensa.


Paikalle vaikkapa supermarket

Die Zeitin mukaan Itävallan valtio on vuokrannut taloa vuodesta 1972, kovaan 300 000 euron vuosihintaan. Tällä on haluttu estää, ettei rakennus päädy "epäsopivaan käyttöön". Vuodesta 2011 lähtien talo on ollut tyhjillään, ja sitä ennen siinä toimi kehitysvammaisten työpaja.

Talon edustalla on kivestä veistetty muistomerkki, jossa lukee: "Rauhan, vapauden ja demokratian puolesta. Ei koskaan enää fasismia. Miljoonien kuolleiden muistoksi."

Nyt pohdinnassa on, pitäisikö rakennuksen paikalle perustaa supermarket tai rakentaa vaikkapa paloasema.

Kipuilua Hitler-kohteiden kanssa

Itävallan ohella myös Saksassa on toisen maailmansodan jälkeen kipuiltu Hitleristä muistuttavien rakennusten tai muiden kohteiden kanssa.

Esimerkiksi pääkaupungin Berliinin ydinkeskustassa niin sanottuun Führer-bunkkeriin ei yleisöllä ole asiaa. Vuonna 2006 bunkkerin päälle, parkkipaikan reunalle, pystytettiin pieni kyltti, joka kertoo bunkkerin sijainnin.

Hitlerin loma-asunto Berghof Etelä-Saksassa Obersalzbergissa hävitettiin sodan jälkeen kokonaan.

Sen sijaan toinen eteläsaksalainen Hitler-paikka, Kotkanpesä Berchtesgadenissa, on suosittu turistikohde.

Kuten monessa muussakin natsiajoista muistuttavassa kohteessa, myös Kotkanpesän luona on dokumentaatiokeskus, jossa kävijöitä valistetaan natsihallinnon rikollisesta luonteesta ja hirmuteoista.

Christie'sin huutokaupassa New Yorkissa myytiin toukokuussa rukoilevaa Hitleriä esittävä patsas 15 miljoonalla eurolla. Katso video:

0:13Hitler polvillaan

Lisää aiheesta:

Natsihuvila ilmaiseksi – varakkaalle remontoijalle on tarjolla Hitlerin propagandaministerin lukaaliArkkitehtikilpailun tulos ratkesi – Hitlerin syntymätalon muuttaminen poliisiasemaksi etenee ItävallassaSaksan poliisi tutkii ”natsioluen” kieltämistäAuschwitzin keskitysleirimuseo valmistautuu muistopäivään – autenttisuus halutaan säilyttää, vaikka monissa rakennuksissa on sortumisvaara: "Rakenteet pysyvät kiinni toisissaan vain juuri ja juuri""Natsikellot" saattavat viedä kirkon oikeuteen Saksassa – yli 20 kirkon kellossa on yhä natsihenkisiä kaiverruksia ja hakaristejäNatsiministerin lemmenpesästä tuli päänsärky Berliinille
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 23:02
    Gaza

    Mediat: Israel rajoittaa humanitaarisen avun pääsyä Gazaan – kahdeksan kuollutta panttivankia palautettu

  • 22:06
    Donald Trump

    Trump arvosteli jälleen Putinia: "Olen hyvin pettynyt"

  • 21:49
    Hamas

    Trump: Riisumme Hamasin aseista "mahdollisesti väkivaltaisesti"

  • 21:15
    Hamas

    Hamas julkaisi videon kahdeksan ihmisen teloituksesta Gazassa

  • 20:57
    Ukrainan sota

    Zelenskyi perui Odessan pormestarin kansalaisuuden – SBU sanoo löytäneensä Venäjän passin