Liika kastelu tappaa – näin hoidat huonekasveja talvella
Kuiva huoneilma ja pimeä vuodenaika ovat kovaa aikaa huonekasveille. Ilman valoa kasvit laittautuvat talviteloille ja lopettavat kasvamisen.
Talvikaudella huonekasvien kastelua tulisi vähentää huomattavasti verrattuna kesäaikaan, etteivät kasvien juuret makaisi turhaan märässä mullassa.
Lannoitus on myös hyvä lopettaa, mutta kasveille voi kuitenkin antaa kasteluveden joukossa merileväuutetta, joka tasapainottaa kasvien ravinteidenottoa ja lisää niiden elinvoimaisuutta.
− Yleisin huonekasvien hoitovirhe talvella on liikakastelu. Ennen kastelua kannattaa tunnustella mullan kosteutta parin sentin syvyydestä tai kokeilla ruukun painoa kastelutarpeen arvioimiseksi. Talvella useimpien kasvien multa saa kuivahtaa kunnolla ennen uutta kastelua, kertoo Biolanin puutarhaneuvoja Riikka Kerttula.
Pimeimpään vuodenaikaan kasvit kannattaa kerätä ryhmäksi ikkunalaudalle, pienilmasto paranee ja on parempi kuin yksittäisten kasvien ympärillä. Verhot ja kaihtimet kannattaa avata päivän ajaksi, jotta kasvit saisivat kaiken mahdollisen valon. Lisävalo ei ole haitaksi, vaan enemmänkin suositeltavaa. Kasveille tulisi antaa lisävaloa jopa 12 tuntia päivässä.
Ikkunalaudan alla sijaitseva lämpöpatteri kuivattaa huoneilmaa vielä lisää ja siksi kasveja tulisi suihkuttaa päivittäin.
− Useimmat huonekasvimme ovat kotoisin trooppisista sademetsistä, missä luonnollinen ilmankosteus on suuri. Normaalisti sisätilojen ilmankosteus on talvella lämmityksestä riippuen 30–40 %, kun kasveille sopiva kosteus olisi 60–80 %. Kuiva ja lämmin ilma saa lehdenkärjet ruskettumaan ja kehrääjäpunkit ja ripsiäiset lisääntymään, varoittaa Riikka Kerttula.
Näin pidät huonekasvin hengissä
1. Vähennä kastelua.
2. Pidä kasvin lehdet puhtaina pölystä.
3. Lopeta lannoitus ja anna kasveille merileväuutetta.
4. Lisää ilmankosteutta sumuttamalla kasvien lehdistöä.
5. Kasvivaloilla voit kompensoida vähäistä auringon valoa.
Lähde: Biolan
Uusimmat
-
12:03
Kim Kardashian ja Kanye West pääsivät sopuun – luvassa yhteishuoltajuus
-
12:02
Äiti tunnusti, ettei olisi halunnut leikkiä nukeilla lapsensa kanssa – 10 minuutin leikillä koskettavat seuraukset: "Sydämeni särkyi..."
-
12:01
THL: Suomessa on todettu 498 uutta koronavirustartuntaa viimeisen kahden päivän aikana
-
11:54
THL:n Mika Salminen Aamulehdelle: Ottaisi heti Astra Zenecan rokotteen, mutta ei vielä Sputnikia
-
11:52
Red Bull -pomo kaavailee nöyrää roolia Sergio Perezille – kaikki pelataan Max Verstappenin pussiin?
-
11:45
Koronarajoitusten vastaisia mielenosoituksia tänään Helsingissä – poliisi näkyvästi läsnä
-
11:44
HUSin alueella todettiin eilen 135 uutta koronatartuntaa – luvut ovat laskussa
-
11:32
Turpeen käyttö vähentynyt liian nopeasti, sanoo Saarikko – "En voi sulattaa ajatusta, että kotimainen energiantuotannon muoto ajetaan ryminällä alas"
-
11:04
Anne Kukkohovi äimistyy kuulleessaan geeniperimästään: "On merimiehet käyneet hakemassa vähän heiloja"
-
11:01
Tallikaveri ylisti Kimi Räikköstä kauniisti – vieressä istuneen suomalaiskuskin reaktio repeilytti
-
10:54
Maistiainen odotetusta uutuudesta: Polestar 2 saapui Suomeen
-
10:51
Saksassa muistellaan tänään koronaviruksen 80 000 kuolonuhria kolmannen tartunta-aallon riehuessa
-
10:42
Marja, 57, sairastaa harvinaista Menieren tautia – ensimmäinen kohtaus yllätti kasvimaalla: "Tuntui kuin pää olisi ollut kuivausrummussa"
-
10:32
Painoluokka vaihtuu – Elias Kuosmanen jahtaa olympiapaikkaa raskaasta sarjasta
-
10:30
Hehkutettu F1-tulokas sortui alokasmaiseen virheeseen – vaihdelaatikko ”halkesi”, auto ison remontin alle
-
10:11
Pikatyrmäys: Youtube-tähti murjoi entisen UFC-ottelijan – Snoop Doggilta kova miljoonaväite
-
10:03
Hiljaiseloa viettäneeltä Arttu Lindemanilta yllättävä ulostulo uran alkuajoilta: "Poika oli sisällään tosi pelokas ja epäitsevarma"
-
10:01
Kaksi nuorta sairaalaan Forssassa – poliisi varoittaa ajoneuvoilla pelleileviä "karmeista seurauksista"
-
09:50
Lapsen uimakoulu oli herätys Melissalle – muutti elämäntapojaan ja pudotti painoaan 37 kiloa: "Älä odota saavasi tuloksia, jos..."
-
09:43
Toni Vilander hämmästelee yhtä asiaa Valtteri Bottaksen aika-ajoromahduksessa – "Ei pitäis olla mitään yllättävää"
-
Lataa lisää