Liesituulettimesta vuotaa vettä
Kysymys: Liesituulettimesta vuotaa ajoittain vettä. Onko normaalia?
Vastaus: Eipä ole normaalia tai ainakaan toivottavaa. Olisihan se tietysti kiva, että kattilaan tulee vesi suoraan lieden päältä. Suosittelen kuitenkin vielä altaan hanaa.
Kaksi syytä ilmiölle on: joko sadevesi ja lumi pääsee putken sisään tai huoneilman vesihöyry tiivistyy hormissa ja valuu vetenä takaisin. Ensin siis tulee tarkistaa, ettei vesi pääse ulkoa sisään ja asentaa tarvittava suoja. Kertomanne mukaan hormi kulkee kylmässä ullakkotilassa, joten tiivistyminen on todennäköinen syy. Tähän auttaa putken eristäminen eli laitetaan sille villatakki eli eristekerros päälle.
Uusimmat
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
21:08
Kalle Rovanperä jännittävästä kärkitaistosta päätöspäivään
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
Lataa lisää