Lidl käytti tarjouslehdessään Apulannan lyriikoita kysymättä yhtyeeltä – ketju vastaa: "Pahoittelemme vilpittömästi"
Lidlin torstaina 1. joulukuuta julkaisemassa tarjouslehdessä käytettiin Apulannan lyriikoita kysymättä yhtyeeltä lupaa.
Twitteriin jaettiin eilen kuva kauppaketju Lidlin torstaina 1. joulukuuta julkaisemasta tarjouslehdestä, jossa ketju mainostaa ulkovalaisimia iskulauseella Valot pimeyksien reunoilla.
Ketjun mainostarkoituksessa käyttämä iskulausahdus on peräisin Apulanta-yhtyeen samannimisestä, vuonna 2015 julkaisemasta kappaleesta.
Kuvan jakanut henkilö kysyy twiitissään, mitä mieltä Apulanta-yhtyeen nokkamies Toni Wirtanen on asiasta. Wirtanen kirjoittaa vastauksenaan, että Apulannan lyriikoiden päätyminen Lidlin mainoslehteen tuli hänelle yllätyksenä.
Wirtanen vahvistaa asian myös MTV Uutisille.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Wirtanen sanoo, ettei hän halua kommentoida asiaa tässä vaiheessa tarkemmin.
– Mutta yleisellä tasolla sanoisin, että on mielestäni hirveän hyvä, että aletaan kiinnittämään enemmän huomiota artistien ja taideteosten immateriaalisempaan oikeusmaailmaan. Se on tällaisessa digitaalimaailmassa ennen kaikkea todella tärkeää. Maailma muuttuu nopeasti, ja teosten merkitykset siinä sivussa, hän sanoo.
"Pahoittelemme vilpittömästi"
Lidlin markkinointipäällikkö Jonna Musa kertoo MTV Uutisille sähköpostitse lähetetyssä lausunnossa, että tällä viikolla ilmestyneessä Lidlin mainoslehdessä on "kausivaloja mainostavalla sivulla otsikko "Valot pimeyksien reunoilla", joka on Apulannan kappaleen nimi".
Lausunnossa ei sanota suoraan, että lyriikoita käytettiin kysymättä ensin Apulannalta, mutta niiden käyttämisen kuvataan kuitenkin olleen virhe.
– Kappaleen nimen käyttäminen mainoslehdessä on virhe, jota pahoittelemme vilpittömästi. Otimme yhteyttä yhtyeen edustajiin heti tänään aamupäivällä virheen tultua ilmi, lausunnossa kerrotaan.
Musan lausunnon mukaan otsikko on nyttemmin poistettu ketjun digitaalisista kanavista.
Uusimmat
-
12:59
Venäjä syyttää taas länttä konfliktin pitkittämisestä – MTV seuraa sotaa
-
12:42
Putinin väitetyltä salarakkaalta harvinainen julkinen ulostulo: Vertasi Venäjän sotapropagandaa Kalashnikov-rynnäkkökivääriin
-
12:39
Ruotsin ulkoministeri Billström: "Ei ole tehtäväni kommentoida Suomen Nato-jäsenyysprosessia"
-
12:38
Nepalilaisravintoloitsijat oikeudessa ihmiskaupasta ja kokin riistosta – tuomari kritisoi poliisia: "Todella surullista"
-
12:37
Teknologiateollisuuden ylempien toimihenkilöiden työriitaan sovintoehdotus – lakko uhkaa 20 000 henkilöä
-
12:30
Hääpuvussa Bachelor-miesten eteen astellut Heidi paljastaa, mitä halusi viestittää näyttävällä sisääntulollaan
-
12:24
Vironviina-verkkokaupan pyörittäjälle tuomio – hovioikeus langetti myös miljoonakorvaukset
-
12:19
Pihalle MM-kisoista jätetty suomalaishiihtäjä harmissaan – valmentaja puhuu "tosi isosta pettymyksestä"
-
12:12
Kuolleita yli 5000, vaikutusta jopa 23 mijoonan ihmisen elämään – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
11:46
MTV oikeudessa: Kansainvälinen jengioikeudenkäynti Helsingissä alkoi tiukkojen turvatoimien ympäröimänä – turvasalissa poliiseja, näköesteet ja tiukka kuri
-
11:45
Henri Alén tyrmää yleisen harhaluulon fine dining -ravintoloista: "Se on ihan palturipuppua"
-
11:45
MasterChef Suomi -kausi starttaa mysteeriboksilla – tutustu kisaajiin
-
11:43
Brittitiedustelu: Venäjä on jo aloittanut suurhyökkäyksensä – "Putin haluaa voittoja, mutta on eri asia saako hän niitä"
-
11:23
Valtteri Bottaksen työkaluun huomattava muutos – Alfa Romeo julkisti uuden menopelinsä
-
11:18
Jari Isometsä äimistyi – Suomen olympiamenijä ulos MM-koneesta: "Hetkinen? Voittaa kymmenen kertaa kymmenestä nämä hiihtäjät"
-
11:17
Etelä-Suomen talvi voi olla taputeltu: Kuukausiennuste lupaa keskimääräistä lämpimämpää "hamaan tulevaisuuteen"
-
11:17
Iivo Niskasen toiminta hämmästyttää Norjassa: "Hän vain leikkii kanssamme"
-
10:45
"Myydään Alexi Laiholta saatu kitara" – Huuto.net-sivustolle ilmestyi erikoinen myynti-ilmoitus
-
10:44
Nämä naiset rynnivät MM-kisoista pudotetun suomalaishiihtäjän edelle – päävalmentajalta linjaus Niskasesta ja Pärmäkoskesta
-
10:28
Media: Kaksi pidätetty Brysselin keskustan suuressa poliisioperaatiossa
-
Lataa lisää