Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Li Andersson kritisoi "oikeaa laitaa": Haluavat hyödyntää koronatilannetta hyvinvointipalveluiden alasajoon

Kimmo Brandt/All Over Press
Julkaistu 03.10.2020 12:55

MTV UUTISET–STT

Vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson sanoi olevan äärimmäisen surullista, että "etenkin oikealla laidalla edelleen on havaittavissa halua hyödyntää koronatilannetta hyvinvointipalveluiden alasajoon ja leikkausten tekoon".

– Mutta voin vaikuttaa teille hyvät ystävät, että sellaiselle ei tulla antamaan vasemmistoliitossa tuumakaan periksi, Andersson sanoi vasemmistoliiton Kuntafoorumissa lauantaina.

Andersson kertoo saaneensa useita huolestuneita viestejä, joissa kuntapäättäjät ovat kertoneet ensi vuoden suunnitelluista leikkauksista.

– Osa näytti pahemmalta kuin vuoden 2008 finanssikriisin jälkeen, hän sanoi.

Andersson sanoikin olevansa hyvin tyytyväinen siihen, että hallitus sai neuvoteltua budjettiriihessä ensi vuodelle kunnille noin 1,5 miljardin euron suuruisen paketin.

Hänen mukaansa kuntien on nyt aloitettava talousarvioiden tekeminen uudelta pohjalta. Andersson sanoi, että nyt ei ole oikea aika lomauttaa.

– Kaikilla paikkakunnilla pitäisi panostaa siihen, että vuoden aikana kertynyttä hoivavelkaa saadaan purettua, lasten oppimisvaje saadaan paikattua ja ihmiset taas käymään hammaslääkärin vastaanotolla, hän sanoi.

Andersson kritisoi kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpoa siitä, että tämä sanoi viikko sitten, että Suomessa vietetään kuntien hiljaisia hautajaisia.

–  Sen sijaan, että olisimme kuulleet uusia avauksia siitä, miten kuntien hyvinvointipalvelut pitäisi turvata, linjasi kokoomus mittavista veronkevennysesityksistä, joita puolue nyt haluaa ajaa.

Anderssonin mukaan tällainen ideologinen kanta ei pitäisi tulla kenellekään yllätyksenä, mutta silti "tämänkaltaiset lyhtynäköiset ehdotukset jaksavat hämmästyttää".

– Mittavat veronkevennykset vasta koituisivatkin hyvinvointivaltion ja hyvinvointipalveluiden kuolemaksi, Andersson sanoo.

Lue myös: Koronaviruksen tauti-ilmaantuvuus Suomessa hipoo jo ulkomaille asetettua raja-arvoa

Andersson peräänkuulutti kotien ja aikuisten vastuuta kouluväkivallan ehkäisemisessä

Andersson otti puheessaan kantaa myös kouluväkivaltaan, joka on viimeaikoina puhuttanut runsaasti. Andersson kertoi, että opetus- ja kulttuuriministeriö valmistelee toimenpideohjelmaa kiusaamisen ja yksinäisyyden vähentämiseksi. Hänen mukaansa pelkät lakimuutokset eivät kuitenkaan riitä. Hän peräänkuulutti myös kotien ja aikuisten vastuuta.

– Nuoret liikkuvat samoilla sosiaalisen median alustoilla ja lukevat samoja kommenttipalstoja kuin me muutkin, ja sillä on todella väliä, miten me käyttäydymme toisiamme kohtaan ja miten me puhumme toisistamme myös netissä, hän sanoi.

Andersson lisäksi vetosi kuntiin, ettei opettajia ja kouluhenkilökuntaa lomautettaisi.

–  Minua todella huolestuttaa, että edelleen saamme lukea opetus- ja sivistystoimialan työntekijöihin kohdistuvista lomautuksista ja leikkauksista eri kunnissa.

Anderssonin mukaan kunnan työntekijät on pidettävä töissä erityisesti nyt, kun ykkösprioriteetti on se, että saadaan turvattua ihmisten hoitoon pääsy, avunsaanti sekä turvallisen oppiminen hyvin poikkeuksellisen vuoden jälkeen.

Lue myös: Li Anderssonin mielestä Metsäteollisuus aiheutti hallitukselle akuutin tarpeen säätää minimipalkkalaki

Lisää aiheesta:

Vasemmistoliiton Andersson: Suhtaudumme hoitajamitoituksen lykkäämiseen erittäin varauksellisestiVasemmistoliitto esittää budjettiriihessä ulosoton suojaosan väliaikaista korottamista – "Yllättävän haastavaa ollut saada läpi"Li Andersson ihmettelee Annika Saarikon menokehyskommentteja: "Tuntuu varjonyrkkeilyltä"Pääministeri Marin tulistui epäilyistä kuntien koronakorvausten suhteen – puheenjohtajat ottivat yhteen kuntatalouden pelastamisesta Vasemmistoliitto haluaa perua tieteen rahoitukseen kohdistuvat leikkaukset – "Tämä on hallituksen yhteinen asia korjata""Jatkuuko etäopiskelu, riittävätkö rahat oppivelvollisuuden pidentämiseen? Nämä asiat haastavat kouluja syksyllä
KoronavirusLi AnderssonYhteiskuntaHallitusVasemmistoliittoKokoomusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella