Lewis Hamiltonin käytös Venäjän osakilpailussa on kerännyt paljon kritiikkiä osakseen. F1-pomo kehottaa Hamiltonia jättämään asian sikseen ja keskittyvän omaan toimintaansa.
Hamilton sai kymmenen sekunnin aikarangaistuksen, kun hän otti kaksi harjoituslähtöä väärästä paikasta ennen kilpailun alkua. Hamilton haukkui kilpailun jälkeen tuomariston rajuin sanoin.
LUE MYÖS: Lewis Hamiltonilta kovia syytöksiä Mika Salon edustamalle tuomaristolle: "Yrittävät pysäyttää minua"
Hamiltonin käytös on saanut kuitenkin kritiikkiä monelta eri taholta. Sääntörikkomus oli selkeä, mutta vältettävissä.
– Niin hyvänä kuljettajana ja moninkertaisena maailmanmestarina, kuinka voit tehdä testilähdön väärässä paikassa? En vain ymmärrä sitä, kilpa-autoilija Allard Kalff tylyttää RTL:n mukaan.
– Tuollaiset hetket osoittavat, etteivät Lewis ja Mercedes ole täydellisiä. Hamilton, sinusta on tulossa pian seitsenkertainen maailmanmestari ja voitat lähes kaiken, joten älä nalkuta joka kerta, Kees van de Grint toteaa.

