Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton manasi Mercedeksen katastrofia: "Ei ole varaa heittää pisteitä hukkaan"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 02.07.2018 12:37

OTTO PALOJÄRVI / MTV SPORT

Mercedes ei saanut Itävallan kisasta pistettäkään Lewis Hamiltonin ja Valtteri Bottaksen keskeytettyä teknisiin vikoihin. Hamilton oli hämmästynyt.

LUE MYÖS: Kovan onnen kolhima Valtteri Bottas: "Tuntuu jo huonolta vitsiltä"

Alussa Hamilton ajoi kisan kärjessä, mutta menetti johtoasemansa, koska Mercedes ei kutsunut häntä virtuaalisen turva-auton aikana varikolle. Varikkopysähdyksensä jälkeen Hamilton ajoi neljäntenä, kunnes keskeytti bensanpainevian takia.

– En aio valehdella. Meidän on tehtävä työtä kaikilla osa-alueilla, Hamilton ilmoitti Channel 4:n haastattelussa viitaten taktiikkatöppäykseen sekä teknisiin ongelmiin.

Bottas keskeytti hydrauliikkavian takia. Hamiltonia hämmästytti, ettei kumpikaan Mercedes-autoista päässyt maaliin.  

– Auto oli erinomainen ja olimme nopeimpia. Mutta sitten autoihin tuli kaksi eri teknistä ongelmaa, mikä on hyvin epätavallista.

Hamilton ja Mercedes menettivät MM-pisteiden kärkipaikkansa Sebastian Vettelille ja Ferrarille. Hamilton tekikin selväksi, että Itävallassa annettiin aivan liikaa tasoitusta.

– Meillä ei ole varaa heittää pisteitä hukkaan. Täytyy löytää luodinkestävä keino edetä, koska olisimme saavuttaneet helpon voiton, jos auto olisi jatkanut kulkuaan, Hamilton sanoi.

Revanssin paikka Hamiltonilla ja Mercedeksellä on ensi viikonloppuna Hamiltonin kotikisassa Englannin Silverstonessa.

– Mitään ei ole tehtävissä tämän kisan osalta. Ainoa keino on mennä eteenpäin, Hamilton sanoi.

Hamilton luottaa, ettei Itävallan katastrofi tule toistumaan.

– Odotan innolla paluuta autoon ja ongelman syyn selviämistä. Tiedän kavereiden tekevän kovasti töitä ongelman selvittämiseksi ja pyrkivän varmistamaan, ettei se toteudu enää uudelleen.

Vettel johtaa kuljettajien MM-sarjassa Hamiltonia yhdellä pisteellä. Valmistajien sarjassa Ferrari on Mercedestä kymmenen pistettä edellä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Lewis Hamilton kieltäytyi tottelemasta Mercedeksen määräystä – ”Miksi olisi pitänyt ottaa riski?”Lewis Hamilton selitti tappiota Valtteri Bottakselle uudella tekijällä – uhoaa ryhtyvänsä toimenpiteisiin Mercedes sai niellä Ferrarin näytöstä: "Aika lannistavaa" Mika Häkkinen: Mestaruusautolla ajaminen pahentaa Valtteri Bottaksen tuskaaNukkuiko Mercedes Bottaksen keskeytettyä? Tallipomon ilme paljasti paljonHamilton sai anteeksipyynnön kesken painajaiskisan – "Lewis, heitin voiton menemään"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"