Mercedes koki Span F1-kilpailussa tyrmäystappion. Mercedeksen moottoriurheilupomo Toto Wolff myönsikin, ettei Lewis Hamiltonilla ollut mitään jakoa Sebastian Vetteliä vastaan.
LUE MYÖS: Tylyn tappion kokenut Lewis Hamilton selitteli "kohutermiään"
Molemmat kärkitiimit toivat Spahan uudistuspaketteja. Ferrari näytti kuitenkin vain kasvattaneen etumatkaansa.
– Oli aika lannistavaa aika-ajojen draaman jälkeen. Lewis oli aika voimaton ensimmäisellä kierroksella. Hän sai niellä Vetteliä suoralla, eikä kyennyt vastaamaan, kun Sebastian iski turva-auton poistumisen jälkeen. Sen jälkeen ajoimme takaa nopeampaa autoa, eikä hänellä ollut oikein vauhtia haastamiseen, summasi Wolff.
Vettel ei olisi ollut Mercedeksen pysäytettävissä edes täydellisellä taktiikalla.
– Taktiikan osalta teimme, minkä pystyimme. Yritimme iskeä kiilaa Ferrariin, mutta he eivät taipuneet. He ansaitsivat voittonsa tänään, Wolff sanoi.
Vaikka Mercedes johtaa valmistajien MM-sarjaa 15 pisteellä ja Hamilton johtaa kuljettajien sarjaa 17 pisteen erolla Vetteliin, on F1-sarjaa edelliset neljä kautta dominoinut "Johtotähti" kovassa paikassa. Ferrarilla on selkeä tehoetumatka.
– Taistelu on todella kova. Ei ole palkoakaan aikaa hengailla ympäriinsä ja rakentaa ystävyyssuhteita. Mutta tällaista Formula ykkösten pitäisi ollakin, Wolff sanoi C Morelle.
