Lewis Hamilton otti täyden vastuun harteilleen Belgian F1-kisan ensimmäisen kierroksen kolaroinnista Fernando Alonson kanssa, muttei aio tämän haukkujen jälkeen mennä pyytämään tapausta anteeksi.
Hamilton lähti tekemään avauskierroksella ohitusta loistavalla startilla kisan toiseksi nousseesta Alonsosta. Röyhkeä ajolinja aiheutti kuitenkin yhteentörmäyksen ja Hamiltonille melkoisen ilmalennon.
LUE MYÖS: Lewis Hamiltonilta onneton emämunaus – Fernando Alonso antoi palaa tiimiradiossa
Mercedes-kuskin oma kisa päättyi kolariin, mutta Alonso pystyi jatkamaan kisaa nelossijalta. Hän tuli lopulta maaliin viidentenä. Kolarin jälkeen Alonso haukkui Hamiltonin "idiootiksi, joka tietää ainoastaan, miten kärkipaikalta lähdettäessä ajetaan".
Hamilton kuuli kommentista toimittajilta.
– Minulla ei ole tuohon mitään sanottavaa. Tiedän, miltä asiat tuntuvat hetken kiihkossa, mutta on hyvä tietää, mitä hän minua kohtaan tuntee, Hamilton kommentoi Autosportin mukaan.
– Se on parempi näin, että se tulee ilmi. Se (kolari) ei ollut tarkoituksellinen, ja otan siitä täyden vastuun. Niin aikuiset tekevät, hän jatkoi.

