Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lentopallomiehet hävisivät "erikoisessa" Maailmanliigan pelissä

Lehtikuva
Julkaistu 16.06.2017 20:03

MTV SPORT - STT

Suomen miesten lentopallomaajoukkue hävisi Maailmanliigan ottelunsa Kairossa Portugalille lukemin 1–3 (25–20, 22–25, 19–25, 22–25).

- Parannetaan jokaisella osa-alueella vähän ja kaivetaan se normaali pelivire esiin, niin eiköhän se voittotili taas aukea ja Slovenia kaadu, sanoi Sauli Sinkkonen Lentopalloliiton tiedotteessa.

Suomen päävalmentaja Tuomas Sammelvuo kuvaili perjantaista Portugali-peliä erikoiseksi. 

- Aaltoilua ja pisteputkia nähtiin molemmilta joukkueilta. Muutama pelin sisäinen asia ratkaisi voiton vastustajalle. Emme käyttäneet hyväksi meille tarjottuja paikkoja, Sammelvuo sanoi.

Suomen vahva syöttöpeli piti Portugalia pinteessä pelin alkuhetkiltä lähtien, ja tasaista avauserää Suomi hallitsi hienokseltaan alusta loppuun. Suomelta löytyi hyökkäyksien päättäjiä laajalta rintamalta. Keskimieskaksikko Tommi Siirilä–Sinkkonen oli tehokas niin syötössä kuin verkollakin.

Portugali aloitti toisen erän räväkästi ja eteni siinä nopeasti 8–1- ja 16–9-johtoihin. Portugali syötti riskillä ja onnistui myös torjunnassaan avauserää paremmin. Suomi toipui Portugalin rynnistyksestä vielä pisteen päähän tilanteeseen 20–21, mutta erävoiton ottajiksi sinivalkoisista ei ollut.

Myös kolmannen erän alku oli Portugalin hallintaa. Portugalin hyökkäykset löysivät reiät Suomen torjunnasta, eikä muutaman pisteen etumatkaa saatu kurottua millään kiinni. 
Portugali paukutti yhteensä 15 ässäsyöttöä, mutta teki vastaavasti myös 17 syöttövirhettä.

- Hyökkäyspelimme olisi riittänyt voittoon. Portugali syötti hyvin ja puolusti meitä paremmin. Etenkin syöttö-vastaanottopelissä jäi paljon petrattavaa, Sammelvuo pohti.

Päätöserässä Antti Ropponen korvasi Urpo Sivulan hakkurin paikalla. Portugali oli kuitenkin ratkaisupalloissa Suomea aggressiivisempi ja nappasi voiton. 

Lisää aiheesta:

Suomi hävisi karmealla tavalla Valko-Venäjälle – sai pelissä peräti viisi ottelupalloaLentisvalmentaja Sammelvuo: Ei näitä pelejä anneta, ne on otettavaLentopallomiesten jatkopaikka jäi maanantain varaan – "Ongelmia erien lopuissa"Suomen lentopallomiehet avasivat EM-karsinnat tappiollaLentismiesten karvas tappio Maailmanliigan – "Oli paikat ratkaista"Sammelvuo: Olemme oikealla tiellä
LentopalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Lentopallo
  • Eilen19:10
    MM-lentopallo

    Suomen MM-sensaatio kyti jo kesällä: "Ihan sama kuka tulee vastaan"

  • Eilen15:21
    MM-lentopallo

    Suomi jysäytti MM-kisoissa: Olympiavoittaja nurin!

  • 14.9.15:33
    MM-lentopallo

    Suomen MM-lohkossa tyly selkäsauna

  • 14.9.08:01
    MM-lentopallo

    Suomi suli tylyllä tavalla MM-startissa

  • 13.9.16:40
    Urheilu

    Erikoinen hässäkkä – suomalaisen pääsarjan alku siirtyy kuukaudella