Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue varmisti tiensä olympialaisten puolivälierävaiheeseen, kun se kaatoi sunnuntain ottelussa Ruotsin 4–3. Leijonat on voittanut tähän mennessä jokaisen pelaamansa ottelun. Mutta voittaako se olympiakultaa? Tähän MTV Urheilun Petteri Sihvonen ja Ilari Savonen ottivat omalta osaltaan kantaa.
Suomi on voittanut tähän mennessä Slovakian, Latvian ja Ruotsin. Sunnuntain Ruotsi-taisto ratkaisi lohkovoiton kohtalon. Siitä käytiin lopulta dramaattinen vääntö.
Ruotsi karkasi ottelussa jo 3–0-johtoon. Leijonat kiri päätöserässä rinnalle ja nappasi jatkoajalla voiton Harri Pesosen osuman myötä.
RAPORTTI: Leijonilta ilmiömäinen temppu! Ruotsi kaatui shokeeraavan nousun jälkeen
Mutta missä Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue menee isossa kuvassa? Taisteleeko Leijonat aidosti olympiakullasta? Nykytilannetta väitteiden kautta perkaavat MTV Urheilun jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen ja jääkiekkotoimittaja Ilari Savonen.
Väite: Jukka Jalosen joukoilla riittää vielä työmaata – Ruotsi-pelin vaikeudet eivät johtuneet pelkästään kurittomuudesta.
Sihvonen: Täysin totta. Näen, että vaikeudet menevät nyt päävalmentajan piikkiin. Jukka Jalonen on organisoinut Suomen hyökkäyspeliä hyvin keskinkertaisesti. Pelaajat tuskastuvat, kun peli ei kulje. Jos Jalonen ei oikaise pelin organisointia ja pelin kurssia, ongelmissa ollaan. Nytkin Leijonat yllätettiin housut kintuissa. Se johti turhautumiseen.


