Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Savonlinna suosittelee Uudellamaalla tai Kemi-Tornion alueella käyneiden lasten pysyvän poissa koulusta – karanteeniaika 2 viikkoa

2:42Tämän takia lapseni ei mene kouluun – kolme äitiä kertoo perustelunsaKatso yllä oleva video: Tämän takia lapseni ei mene kouluun – kolme äitiä kertoo perustelunsa.
Julkaistu 14.05.2020 09:15

MTV UUTISET – STT

Savonlinnan kaupunki suosittelee, että pääkaupunkiseudulla tai Kemi–Tornion alueella käyneet lapset eivät osallistu peruskoulujen lähiopetukseen tai varhaiskasvatukseen kahteen viikkoon matkalta palaamisen jälkeen.

Kaupungin valmiusjohtoryhmä antoi suosituksen viime viikolla. MTV Uutisten tietojen mukaan kaupunki tiedotti tapauksesta oppilaiden vanhempia Wilma-viestillä.

Katso yllä oleva video: Tämän takia lapseni ei mene kouluun – kolme äitiä kertoo perustelunsa.

– Valmiusjohtoryhmä kaupunginjohtajan johdolla suosittaa, että oppilas/lapsi, joka on ollut matkalla pääkaupunkiseudulla tai Kemi-Tornio alueella, ei osallistuisi lähiopetukseen/varhaiskasvatukseen kahden viikon aikana matkalta palaamisen jälkeen, vs. sivistystoimenjohtaja Tuija Kauppisen allekirjoittamassa viestissä sanotaan.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Savonlinna-Wilma-viesti-korona

Kaupunginjohtaja Janne Laine kertoo asiasta aiemmin uutisoineelle Itä-Savolle sähköpostitse, että suosituksella pyritään suojelemaan väestön terveyttä huomioiden paikallinen tilannekuva, jossa Savonlinnan alueella taudin eteneminen on pysähtynyt ja tautia ei esiinny.

Laineen mukaan suosituksen tarkoituksena on muun muassa vähentää koronatartunnan riskiä koulukuljetuksissa.

Itä-Savo lisäksi kertoo, että Itä-Savon sairaanhoitopiirin kuntayhtymä Sosterin vs. johtajaylilääkäri Jaana Luukkosen mukaan Sosteri ei ole osallistunut Savonlinnan kaupungin antaman suosituksen valmisteluun.

Luukkonen sanoo lehdelle, että Sosterin näkemys on, että suosituksella ei ole lääketieteellistä perustetta eikä suositus perustu tartuntatautilakiin eikä valtakunnallisiin suosituksiin.

Lue myös: Peruskoulujen oppilaat palaavat lähiopetukseen erityisjärjestelyin – oppitunteja ulkona ja seurakuntien väistötiloissa

Lisää aiheesta:

Uudessakaupungissa 4.–9.-luokkalaiset siirtyvät etäopetukseen heti – "Tilanne on tähänastisen korona-ajan kriittisin"Virusmuunnos sulki Laitilan: "Kaikki kodin ulkopuoliset kontaktit minimiin" – kaupunginjohtaja huolissaan kahden viikon "koronasulun" seurauksista opetukseenPorvoolaiskoulun oppilaan äiti kuuli viikonloppuna, että koulussa todettiin korona: "En yllättynyt yhtään" – 17 oppilasta ja 4 opettajaa laitettiin heti karanteeniinSipoo suosittelee sadalle koulunsa oppilaalle etäopetusta heti huomisesta alkaen: Moni henkilökunnasta altistunut koronavirukselle – "Lähiopetusta ei voida suorittaa turvallisesti"IS: Savonlinna perui päätöksensä – pääkaupunkiseudulla tai Kemissä käyneiden lapsien ei enää suositella jäävän kotiinKoronaan sairastuneen pojan koulussa lähes tuhat oppilasta, noin sata määrätty karanteeniin – Näin koulun rehtori kommentoi kuumottavaa tilannetta
KoronavirusSavonlinnaUusimaaKemiTornioKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"