Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:52Laulaja Erin julkaisi uutta musiikkia neljän vuoden tauon jälkeen – tähtiartisti kertoo, miten korona vaikutti hänen arkeensaErin julkaisi uutta musiikkia neljän vuoden tauon jälkeen – tähtiartisti kertoo, miten korona on vaikuttanut hänen arkeensa
Julkaistu 23.05.2020 14:05
Toimittajan kuva

Jasmin Vainio

jasmin.vainio@mtv.fi

Laulajalle taloudellista stressi on tullut hänen työntekijöidensä puolesta. 

Nylon Beat -yhtyeestä tunnetuksi tullut Erin Anttila julkaisi eilen perjantaina (22.5.) uutta musiikkia neljän vuoden tauon jälkeen. 

Yhtenä sunnuntaina -single sai alkunsa, kun Erin päätti mennä työhuoneellensa hetkeksi pois arjen tiimellyksen keskeltä. 

– Artistina oleminen on vanhemmuuden vastakohta. Vanhemmuudessa tyydytetään muiden tarpeita. Artistina puolestaan on vahvasti läsnä minuus. Viime syksynä tuli ajoittain hetkiä, kun pohdin, että miten tässä nyt olla. 

LUE LISÄÄ: Laulaja Erin kertoo MTV:n haastattelussa, mitä katuu elämässään: "Jos et kadu, niin se tarkoittaa ettet ole oppinut"

Kuluneen kevään aikana laulaja on joutunut laittamaan työnsä hetkeksi sivuun koronatilanteen myötä, kun koulut ja päiväkodit suljettiin. Yhtäkkiä jaloissa pyöri 24 tuntia vuorokaudessa Anttilan ja hänen kitaristimiehensä Vesa Anttilan vuonna 2013 ja 2015 syntyneet pojat. Hän on halunnut olla kevään lastensa ehdoilla. 

Laulaja Erin laittoi työt hetkeksi sivuun ja keskittyi lapsiinsa koronatilanteen keskellä – tyhjä keikkakalenteri sai esiin huolenaiheen: "Minua huolestuttaa erityisesti työntekijöideni puolesta"

– Minulla on onneksi sellainen työ, joka on helpompi laittaa sivuun. Tässä ajassa jakaudutaan helposti kahteen eri osaan. Ne, joilla ei ole lapsia ja ne, joilla on. Monilla nimittäin saattaa olla koronan aikana enemmän aikaa, lapsiperheille on entistä kiireempi. 

Koronatilanne on vaikuttanut luonnollisesti Erinin keikkakalenteriin, kun Marinin hallitus kielsi yli 500 henkilön tapahtumat. Tämä on aiheuttanut taloudellista stressiä enimmäkseen omien työntekijöiden puolesta. 

– Tarkoituksena oli työllistää liki kymmenen henkilöä. On huoli heistä, että miten kaikki pärjäilee, Anttila kertoo MTV Uutiset Livessä.

Miten Erin itse pärjää koronatilanteen keskellä, entä minkälaisia keinoja hän on keksinyt faniensa puolesta? Katso koko haastattelu videolta!

Lisää aiheesta:

Laulaja Kyösti Mäkimattila kertoo korona-ahdingostaan: "Joutuu keskittymään siihen, miksi nousta sängystä aamulla"Koronavuosi toi uudenlaisen mahdollisuuden tangokuningas Teemu Roivaisen elämään: "Herkullinen pysähdys siinä mielessä"Laulaja Johanna Pakosen mukaan hänen yrityksensä tulee kaatumaan suurella todennäköisyydellä: "Aikaa on kulunut jo puoli vuotta tässä helvetissä"Laulaja Erin julkaisi vuosien tauon jälkeen uutta musiikkia – näin uusi kappale sai alkunsaErnest Lawsonin perhe kasvaa pian toisella tyttärellä – näyttelijä osaa arvostaa isyyden tuomaa onnea: "Tuntuu tuplasti ihanammalta"Mikael Gabriel viihdyttää ihmisiä koronakriisin aikana – livelähetykset keräävät tuhansia katsojia: "Yritän pitää positiivisia aiheita yllä"
ErinMusiikkiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Erin
  • ti12:06
    Nylon Beat

    Paluun tekevälle Nylon Beatille neljäs konsertti: "Ollaan äärettömän häkeltyneitä"

  • ma09:37
    Nylon Beat

    Paluun tekevälle Nylon Beatille lisäkeikkoja

  • 25.10.18:28
    Nylon Beat

    Erin Anttila ja Jonna Geagea singahtivat kuuluisuuteen teineinä – yksi sen ajan julkisuuden puolista huvittaa Nylon Beatia nyt

  • 25.10.10:46
    Nylon Beat

    Jonna Geagean ja Erin Anttilan yksi yhteinen tapa johti jatkuvasti ongelmiin koulussa

  • 20.10.08:45
    Nylon Beat

    Nylon Beat tekee paluun – juhlii juhlavuottaan jättikeikalla