Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lasten ja nuorten urheilussa paljastuvia väärinkäytöksiä vähätellään yhä – urheilupomo tuohtuneena: "Olen hyvin pettynyt"

9:33Suomen taitoluisteluliiton kurinpitolautakunta langetti perjantaina muun muassa itsemurhakehotuksia antaneelle valmentajalle 12 kuukauden kilpailukiellon – Olympiakomitean toimitusjohtaja kommentoi tapaustaOlympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen kommentoi muodostelmaluisteluvalmentajan tapausta Viiden jälkeen -ohjelmassa.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 21.01.2020 08:05
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

@anssishemeikka

Nuorisotutkimusverkosto julkaisi tiistaina kirjoituskokoelman, joka kerää yhteen tutkimustietoa lasten ja nuorten urheilussa ja liikunnassa tapahtuvista väärinkäytöksistä. Kaikkiaan 19 asiantuntijan kirjoituksista koostuva hanke kertoo myös urheilutoimijoiden vähättelevän ongelmia yhä.

Kiusaamista, syrjintää, epäasiallista kohtelua ja seksuaalista häirintää lasten ja nuorten urheilussa käsittelevän projektin tekovaiheessa urheilutoimijat muistuttelivat teoksen toimittajia, että "samanlaisia luurankoja löytyy myös taiteen ja kulttuurin kaapeista" ja kyseessä on #metoo-kampanjan aiheuttama "haloo".

Kokoelman johdannossa kerrotaan, miten hankkeen syntyvaiheessa hankkeen tekijöitä syytettiin "urheilukielteisiksi tai liikunnan ja urheilun vihaajiksi".

LUE MYÖS: Hätkähdyttävät havainnot paljastavat väärinkäytökset lasten ja nuorten urheilussa – poikien kokema väkivalta pysäyttää: "Olemme siitä liikuttavan yksimielisiä"

Yksi hankkeen synnyttäjistä, sosiaalipsykologian dosentti ja yliopistotutkija Päivi Berg muistuttaa, että ulkopuolinen tutkinta on usein välttämätöntä. Aiheen tabua muistuttava luonne yllätti tekijät myös kirjoituksia tilattaessa.

– Monessa hankkeessa on niin, että kun asiaa tutkitaan ilmiökentän sisäpuolelta, ilmiöitä on vaikea tunnistaa - ja joskus myös tunnustaa. On hyvä, että tutkitaan sisältäpäin, mutta usein se ei riitä, Berg sanoo MTV Urheilulle.

– Meiltä aika paljon myös kysyttiin, mistä näkökulmasta kirjoitus tulisi laatia. Me taas halusimme jättää sen (näkökulman) kirjoittajille vapaaksi. Ihmettelimme sitä, sillä jostain muusta aiheesta kirjoittaja olisi varmasti tuottanut tekstiä helposti vapaasti itse. Ihmettelimme, miksi asiaa ikään kuin kysyttiin meiltä, Berg kertoo.

LUE MYÖS: Muodostelmaluisteluvalmentajan tapaus otettava vakavasti – kurinpitojärjestelmä otettava urheilupomon mielestä uuteen syyniin

Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen on pettynyt kirjoituskokoelmassa esiin nousseisiin urheilutoimijoiden tunkkaisiin reaktioihin.

– Olen tällaisiin reaktioihin luonnollisesti hyvin pettynyt. Mitään, mikä liittyy urheilussa häirintään tai epäasialliseen käytökseen, ei pidä vähätellä. Aiheeseen on tartuttava ja sitä on tutkittava, Salonen sanoo MTV Urheilulle.

– Se valitettavasti heijastelee jotain vanhaa toimintakulttuuria, jossa asioita vähätellään. Olympiakomitean ja lajiliittojen on tehtävä työtä tällaisia asenteita vastaan yhä päättäväisemmin.

Tiistaina julkaistu kirjoituskokoelma esimerkiksi nostaa esiin 2010-luvulla pienelle huomiolle jääneitä tutkimuksia poikien kokemasta fyysisestä ja henkisestä väkivallasta lasten ja nuorten liikunnassa ja urheilussa.

Lisää aiheesta:

Professori huolissaan nuorten ja lasten kaltoinkohtelun uudesta ilmiöstä: kodin ulkopuoliset aikuiset kiusaavatAnni Vuohijoki: Häirinnästä ilmoittavat ja siitä epäillyt urheilijat tarvitsevat nykyistä huomattavasti enemmän tukea – "Ketään ei ole kiinnostanut, mitä urheilijalle kuuluu"Menestyspaineet piinaavat urheiluvalmentajia, taitoluistelun asiantuntija vaatii muutoksia – "Jotain on tehtävä"Kiira Korpi vaatii oikeuksia liikuntaa harrastaville lapsille: "Nyt on tärkeää kysyä epämiellyttäviä kysymyksiä" Hätkähdyttävät havainnot paljastavat väärinkäytökset lasten ja nuorten urheilussa – poikien kokema väkivalta pysäyttää: "Olemme siitä liikuttavan yksimielisiä"Timo Innasen kommentti: Kynnys seksuaaliseen häirintään nousee naisurheilussa
UrheiluHäirintäLapsetMe Too

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 21:33
    Veikkausliiga

    Veikkausliiga-seuralta yllättävä valmentajapalkkaus

  • 21:24
    Mestis

    Jokereilla voitokas paluu areenalle – hurjat maalikarkelot yli 12 000 katsojan edessä

  • 21:02
    Helmarit

    Helmarit sai ruman kylvetyksen

  • 21:01
    Liiga

    Ilves mursi Tapparan – HIFK:lla ällistyttävä putki päällä!

  • 20:34
    Mestis

    Jokereiden huippuvahvistukselta karu kämmi