Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapin Kansa: Posti luopui lajittelutiloista Inarissa – kirjeitä ja paketteja käsitellään ruokakaupan parkkipaikalla

Lehtikuva
Julkaistu 17.10.2016 10:07

MTV UUTISET

Inarissa Posti käsittelee lähetyksiä taivasalla paikallisen ruokakaupan pihamaalla, kertoo Lapin Kansa. Erikoiseen menettelyyn on ryhdytty sen jälkeen, kun Posti luopui vanhoista lajittelutiloistaan eikä vuokrannut tilalle uusia.

Lapin Kansa kertoo, että tätä nykyä posti saapuu Inariin jaettavaksi valmiiksi lajiteltuna Rovaniemeltä. Ennen alueen paketit ja kirjeet käsiteltiin Postin tiloissa, joista kuitenkin luovuttiin työvaiheen siirtyessä isommalle paikkakunnalle.

Vaikka postia ei tarvitsekaan enää lajitella Inarissa, täytyy se kuitenkin siirtää jakeluautoihin linja-autosta, joka kuljettaa postikuorman paikkakunnalle. Koska lajittelutiloja ei enää ole, lasti puretaan ja jaetaan pienempiin autoihin taivasalla paikallisen kaupan parkkipaikalla.

Postilähetykset ovat Lapin Kansan mukaan siirtovaiheessa sään armoilla. Lehden artikkelissa kerrotaan, että viime viikon torstaina postien siirtämiseen kului jopa 45 minuuttia.

Postin Pohjois-Suomen aluepäällikkö Tomi Huhtala kertoo lehdelle, että järjestelyn järkevyyttä tullaan punnitsemaan.  

– Jos näin on, meidän täytyy korjata toimintatapaa. Ei toki ole tarkoitus pitää posteja pihalla, ei tuulessa eikä räntäsateessa.

Posti on murroksessa, katso uutisjuttu toukokuulta:

1:34Posti aloitti nurmikon hoidon

Lisää aiheesta:

Jari Tervon ja lukuisten muiden postipaketit ovat kulkeutuneet Helsingissä minne sattuu: "Julkisilla reissuun olisi mennyt varmaan pari tuntia" – näin Posti vastaaMTV Uutisten lukijoilta täystyrmäys postin kaavailemille ruokalähetyksille – "Saattaa pihvit kävellä itsekseen"Kunnianhimoiset suunnitelmat: Posti kaavailee palveluiden laajentamista jopa hoiva- ja turvallisuusalalle”Posti toimii häikäilemättömästi ja mielivaltaisesti” – Martilla katkera kiista postilaatikon sijainnistaPostinjakajat leikkaavat nurmikoita todennäköisesti myös ensi kesänäIL: Ahdistelua ja puremista – Posti keskeytti jakelun häirikkökerrostaloihin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:48
    Petokset

    Iisalmelaisnainen lähetti 5 vuoden aikana valtavan summan "David Duchovnylle" – sitten heräsi epäily

  • 08:35
    Huomenta Suomi

    Vuoden tullikoira Rico on löytänyt laukuista kamelinlihaa, sianpään ja pakastetun pingviinin

  • 08:13
    Hukkuminen

    Marraskuussa hukkui kuusi ihmistä

  • 07:09
    Tulipalot

    Navetta tuhoutui tulipalossa Hollolassa

  • 06:51
    Kotimaa

    VTV: Suomen huoltovarmuudessa huomautettavaa