Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Laitatko kirjoittaessasi pisteen jälkeen vain yhden välilyönnin? Kaksi olisi parempi

MTV, COLOURBOX
Julkaistu 08.05.2018 07:50

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Tutkijat päättivät selvittää, mikä on paras tapa käyttää välilyöntiä.

MTV Digi tutustui väriään vaihtavaan näppäimistöön – katso video ylhäältä!

Kun kirjoitat koneella, montako välilyöntiä panet pisteen jälkeen? Jos suosit yhtä välilyöntiä, kirjoitat väärin, kertoo Washington Post.

Oikeasti pisteen jälkeen kannattaisi laittaa kaksi välilyöntiä.  Demonstroimme tapaa tässä kappaleessa.  Se saattaa vaikuttaa suotuisasti lukunopeuteesi!

Kaksi välilyöntiä takasi, ettei teksti vaikuta liian tiiviiltä

Washington Postin mukaan aluksi kaikki oli yksinkertaista: kirjoituskoneiden aikakautena kaksi välilyöntiä takasi, ettei teksti vaikuta liian tiiviiltä. Sitten tulivat tietokoneet ja sadat erilaiset fontit. Yhtäkkiä välilyönnin olemus muuttui.

Kaiken kukkuraksi maailmasta löytyy kieliä, joiden sanojen välissä ei ole lainkaan välilyöntejä; burman kielessä välilyönneillä erotetaan jopa tavuja toisistaan.

Lue myös:

Tunnistatko, mikä näistä on oikea G-kirjain? Älä ole niin varma – moni erehtyy


Eräs tutkijaryhmä sai kaaoksesta tarpeekseen. Skidmore Collegen tutkijat päättivät selvittää, mikä on paras tapa käyttää välilyöntiä.

Opiskelijoiden silmiä tutkittiin, kun he lukivat eri tyyleillä kirjoitettuja tekstejä

Aihetta on tutkittu ennenkin. Vuoden 2005 selvitys piti tuplavälilyöntiä hyödyllisenä lukemisen helppouden kannalta; vuoden 2015 selvitys oli aivan eri mieltä, ja vuoden 1998 selvityksessä tultiin siihen tulokseen, ettei asialla ollut väliä.

Nyt tukijat keräsivät yhteen 60 oppilasta, joille he sanelivat lyhyen kappaleen tekstiä. 21 oppilasta käytti luonnostaan "kahden välilyönnin taktiikkaa".

Seuraavaksi opiskelijoiden silmien liikkeitä tutkittiin, kun he lukivat eri tyyleillä kirjoitettuja tekstejä: osassa pisteen jälkeen oli kaksi väliä, osassa yksi.

Lopputulos? Kaksi välilyöntiä oli parempi.

Kahden välilyönnin edut olivat hyvin pieniä

Tuloksessa on kuitenkin omat ongelmansa. Opiskelijat lukivat tekstejä Courier New -fontilla, joka muistuttaa paljon vanhan kirjoituskoneen fonttia.

Courier NewMTV

Kahden välilyönnin edut olivat myös hyvin pieniä: lukunopeus nousi ”marginaalisesti” niillä, jotka muutenkin käyttivät kahta välilyöntiä teksteissään. Kahden välilyönnin laittaminen pilkun perään kuitenkin hidasti lukemistahtia!

Washington Postille kahdesta välilyönnistä oli lievää haittaa: se julkaisi juttunsa otsikolla, jossa pistettä seurasi kaksi välilyöntiä, ja rikkoi vahingossa nettisivunsa koodin.

Lähde: Washingtonpost.com, Ncbi.nlm.nih.gov

Lisää aiheesta:

Haluatko tehdä järkevän päätöksen? Nuku yön yli!Tämän kielipoliisit jo tiesivät: Kielioppimokat aiheuttavat stressiäÄlypuhelinriippuvuutta tutkineet brittitutkijat havaitsivat yllättävän seikan – professori huolissaan: "Emme tällä hetkellä täysin ymmärrä..."Monenko välilyönnin taktiikkaa suosit? Kiistelty kirjoitustapa jälleen syynissä – nyt mielipiteensä antaa jopa MicrosoftTunnistatko, mikä näistä on oikea G-kirjain? Älä ole niin varma – moni erehtyyKummassa kuvassa on sairas ihminen? Ei ole ihme, jos arvaat oikein – kyseessä ihmisen huikea kyky
AivopähkinätLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Aivopähkinät
  • 9.4.20:01
    Mitä ihmettä?

    "Yksijalkainen henkilö" matkusti liukuportaissa Kiinassa – tajuatko, mistä videossa on kyse?

  • 31.12.202406:29
    Optiset illuusiot

    "Aivoni kieltäytyvät uskomasta, että tässä kuvassa on neljä ihmistä" – nämä optiset illuusiot hämmentävät katsojaa

  • 29.11.202420:20
    Optiset illuusiot

    Lentokoneessa napattu kuva hämmentää somessa: "Mikä hitto tuo on?"

  • 21.11.202406:29
    Optiset illuusiot

    Heidi kohtasi aamulenkillä hiekkaan hautautuneen "hevosen" – tätä kuvaa pitää katsoa kahdesti

  • 02.08.202407:40
    Optiset illuusiot

    Olympiauimarin uima-asu hämmensi katsojia: "Luulin, että olin ainoa, joka huomasi"