Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lahtelainen rakennusyrittäjä käytti turvapaikanhakijoita hyväkseen – riisti ja maksoi liian vähän

Julkaistu 03.12.2020 12:51

MTV UUTISET – STT

Mies vetosi tietämättömyyteen, mutta oikeus ei pitänyt tätä uskottavana.

Päijät-Hämeen käräjäoikeuden mukaan lahtelainen rakennusyhtiö teetti turvapaikanhakijoilla töitä liian pienellä palkalla ja syyllistyi kiskonnan tapaiseen työsyrjintään. Päätösvaltaa yrityksessä käyttänyt mies tuomittiin maksamaan korvauksia kolmelle ulkomaalaistaustaiselle työntekijälleen ja 80 päiväsakkoon. Yritys määrättiin maksamaan yhteisösakkoja 10 000 euron edestä.

Syyttäjän mukaan yritys olisi käyttänyt työntekijöinä kolmea ulkomaalaistaustaista miestä, joille ei maksettu työsopimuksen ja työehtosopimuksen mukaista palkkaa. Syyttäjän mukaan mies olisi käyttänyt hyväkseen turvapaikanhakijoina Suomeen tulleiden miesten tietämättömyyttä Suomen lainsäädännöstä. Mies maksoi heille rakennusalan töistä seitsemän euron tuntipalkkaa, kun minimipalkka olisi ollut vähintään 9,93 euroa tunnilta.

Mies on kiistänyt syyllistyneensä työsyrjintään. Hän myönsi maksaneensa asianomaisille liian alhaista tuntipalkkaa, mutta perusteli asiaa yhtiön taloudellisella tilanteella ja tietämättömyydellä.

Oikeuden mukaan asianomistajien kansalaisuus vaikutti palkkaan

Käräjäoikeus kuitenkin katsoi myös miehen käyttäneen hyväksi uhrien riippuvaista asemaa ja tietämättömyyttä Suomen laista. Oikeuden mukaan asianomistajien kansalaisuus on vaikuttanut siihen, että heille on maksettu pienempää palkkaa.

Käräjäoikeuden mukaan sillä, että motivaatio on mahdollisesti liittynyt yhtiön taloudelliseen tilanteeseen, ei ole merkitystä rangaistavuutta arvioitaessa.

– Ottaen huomioon syytetyn kokemus yritystoiminnasta ja palkkaavassa asemassa toimimisesta, käräjäoikeus ei pidä uskottavana, että hän olisi allekirjoittanut työsopimukset ilman tietoisuutta tai ymmärrystä niiden sisällöstä, oikeus linjasi.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Lisää aiheesta:

Sekavaa palkanmaksua, karuja asuinoloja: Kaikki syytteet hylättiin kiinalaisten kivityömiesten ihmiskauppajutussaSyyttäjä: Rakennusyhtiö maksoi turvapaikanhakijoille alipalkkaa LahdessaParturialan yrittäjä käytti turvapaikanhakijaa hyväkseen – pani raatamaan pitkiä vuoroja 15 euron päiväpalkallaMiehelle sakkoja kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä: teetti parturilla töitä 15 euron päiväpalkallaSyyttäjän mukaan kokki sai palkkaa 4 kuukauden ajalta 1 000 euroa, näyttö ei riittänyt: Kebab-pizzeriayrittäjän syyte kokkinsa riistämisestä kaatui oikeudessaKebab-pitseriayrittäjää syytetään kokkinsa riistämisestä – työntekijä teki pitkiä päiviä neljä kuukautta, palkkaa maksettiin vain tuhat euroa
LahtiKäräjäoikeusTurvapaikanhakijatSyrjintäRikos

Tuoreimmat aiheesta

Lahti
  • Eilen12:58
    Poliisi

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni

  • Eilen10:11
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi

  • Eilen07:45
    Ilmastonmuutos

    Toimintaa ahdistuksen tilalle – Lahden lukiolaisille opetetaan ilmastovaikuttamista

  • 26.10.11:18
    Rattijuopumus

    Huumepäissään ajanut kortiton nainen pysäytettiin: Hetkeä myöhemmin kerrostalon ovilasi koki kovia

  • 21.10.12:39
    Liikenneonnettomuudet

    Kuutta epäillään rikoksista Lahden kolarisumassa