Apple voi suunnitelmissa olla lähdössä aivan uusille vesille – tai paremminkin radoille, jos tuoreimmissa huhuissa teknologiajätin aikeista on lainkaan perää.
Applen huhutaan olevan mukana tutkimassa Formula 1 -sarjan oikeuksia hallinnoivan yhtiön ostoa tai siihen sijoittamista. Kuulemistaan huhuista raportoi blogissaan F1-seuraaja Joe Saward.
Kovin tarkkoja tai yksityiskohtaisia tiedot Applen kiinnostuksesta eivät vielä ole, mutta sen huhutaan ottavan osaa Formula 1 -sarjan taustayhtiön due diligenceen, eli osaan yrityskauppaprosessia, jossa ostajakandidaatille avataan pääsy tutkimaan ja varmistamaan ostokohteen taloudellisia, sopimuksellisia ja muita tietoja.
F1-sarjan televisiointi- ja muita kaupallisia oikeuksia hallinnoiva yhtiö on nykyisin pääomasijoitusyhtiö CVC:n rahastojen sekä toimitusjohtajana toimivan jo 85-vuotiaan F1-kihon Bernie Ecclestonen välillisessä omistuksessa. Nykyomistajat tiedetään jo varsin halukkaiksi luopumaan omistuksistaan aiempien myynti- ja pörssilistausaikeiden peruunnuttua tai kaaduttua.
Applen kiinnostus F1-sarjaa kohtaan voisi liittyä ennen kaikkea sen Apple TV -kokonaisuuteen sekä pitkään huhuttuihin erilaisiin videosisältötilauspalveluihin, joita Applen on tavalla tai toisella huhuttu työstävän laitteensa ja myös viime vuonna lanseeraaman Apple Music -musiikkitilauspalvelun jatkoksi.
Lisäksi Applen F1-kiinnostus on luonnollisesti mielenkiintoista myös Apple-auton kehitysprojektin näkökulmasta. F1:sten kautta Apple loisi suhteet moniin autonvalmistajiin sekä sarjaa sääntöjen osalta hallinnoivaan Kansainväliseen autoliittoon FIA:han.


