Lähes kaikilla hyvinvointialueilla ateriapalveluihin liittyvät välilliset työt ovat lisääntyneet lähihoitajilla, kerrotaan SuPer ry:stä MTV Uutisille. Hoitajaliitosta huomautetaan, että hoitajien pitäisi saada keskittyä hoitotyöhön.
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen pääluottamusedustaja Jaana Dalen kertoo esimerkin oman alueensa tilanteesta, koskien ikääntyneitä ja vammaisia ihmisiä asumispalveluissa.
– Vastaisuudessa tuotettaisiin kaksi kertaa viikossa kylmät ruoat ateriapalveluihin ja ne sitten jatkojalostettaisiin asukkaille tarjottavaksi.
– Ja jatkossa hoitajat huolehtivat siitä, että ruoat tulevat asianmukaisesti säilytykseen – kylmäketjut eivät saa katketa – he joutuvat keittämään perunat, riisit, makaronit, sekoittamaan salaatit. Kyllähän se vie aika paljon enemmän aikaa kuin se, että se ateria olisi valmis.
Dalenin mukaan aiemmin on ollut toisin.
– Tällä hetkellä sinne tuotetaan täysin valmiiksi valmistetut lämpimät ateriat.
Tilanne on Dalenin mielestä kurja.
– Olemme hirveän huolissamme. Kyllähän tämä kaatuu hoitajille ja lisää niitä välillisiä työtehtäviä ja se kaikki aika on poissa hoidettavilta.
